برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تاملي بر مناسبات ايلخانان و مماليک در قرن هشتم هجري

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه تاریخ، دانشگاه خوارزمی
 
چکیده: 

در سراسر دوران ايلخانان، چگونگي ارتباط با مماليک مساله اي جدي بود. اهميت راهبردي قلمرو مماليک و نقش ويژه اي که درياي مديترانه به اين مناطق بخشيده بود، مغول ها را از ابتداي آمدن هولاکو به اين مناطق کشانيد، آنان جزيره و بخشي از شام را به سرعت متصرف شدند. برتري مماليک در عين جالوت موجب شد که ايلخانان راهبرد نظامي و اقتصاد غارتي را در مقابله با مماليک در پيش گيرند، راهبرد نظامي آنها چندان قرين موفقيت نبود. بنابراين، ايلخانان جانشين غازان با واقع گرايي و بهره گيري از آمادگي رقيب سعي بر آن نمودند که راهبرد سياسي و فرهنگي را جايگزين راهبرد نظامي کنند و به جاي تقابل، تعامل با مماليک را در دستور کار قرار دهند.
نوشتار حاضر، ضمن بررسي دو دسته عوامل بازدارنده و هموار کننده مناسبات مسالمت آميز دو دولت در اين عهد، زمينه ها و چگونگي اين دگرگوني تاکتيکي را مورد کنکاش قرار مي دهد. حاصل تحقيق حاکي از اين است که در پرتو شرايط ساختاري که هر دو حکومت ايلخانان و مماليک با آن مواجه بودند ميان دو دشمن ديرين، پيمان صلح منعقد شد و دو حکومت مسلمان به هم گرايي رسيدند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
Cite:
APA : کپی

رضوی، س. (1394). تاملی بر مناسبات ایلخانان و ممالیک در قرن هشتم هجری. مطالعات تاریخی جهان اسلام, 3(6 ), 57-86. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=317605Vancouver : کپی

رضوی سیدابوالفضل. تاملی بر مناسبات ایلخانان و ممالیک در قرن هشتم هجری. مطالعات تاریخی جهان اسلام. 1394 [cited 2021April11];3(6 ):57-86. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=317605IEEE : کپی

رضوی، س.، 1394. تاملی بر مناسبات ایلخانان و ممالیک در قرن هشتم هجری. مطالعات تاریخی جهان اسلام, [online] 3(6 ), pp.57-86. Available at: <https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=317605>. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
بازدید یکساله 62 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی