برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1394 , دوره  3 , شماره  12 ; از صفحه 23 تا صفحه 48 .
 
عنوان مقاله: 

تحليل قياسي ميزان تاب آوري اجتماعي در محلات تاريخي- مسکوني و تدوين يک برنامه راهبردي – عملياتي براي ارتقاي آن (مورد مطالعه: محلات برج قربان و چرچره شهر همدان)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 
بلاياي طبيعي همواره در طول حيات کره زمين وجود داشته اند و در آينده نيز قابل حذف نخواهند بود. اين بلايا چالش اساسي براي دست يابي به توسعه پايدار جوامع انساني به شمار مي آيند؛ از اين رو شناخت شيوه هاي دستيابي به پايداري براي کاهش آسيب پذيري جوامع توانسته است جايگاه مناسبي در سياست گذاري هاي ملي هر کشور باز کند. بر اين اساس شرايط مطلوبي براي کاهش کارآمد و موثرتر خطرها در سطوح مختلف مديريت سوانح ايجاد شده است. در اين ميان تاب آوري به عنوان يکي از مهم ترين عوامل تحقق پايداري در نظر گرفته شده است؛ زيرا جوامع تاب آور توانايي يا ظرفيت اجتماعي بالايي در برآورد، آمادگي، پاسخ گويي و بازيافت فوري در زمينه اثرات بحران دارند؛ بر اين اساس، در اين پژوهش سعي دارد با شناسايي عوامل ايجادکننده تابآوري و اندازه گيري آن در محلات تاريخي- مسکوني با جامعه آماري ساکنان محلات مختلف بافت تاريخي – مسکوني همدان و گروه هاي نمونه محلات برج قربان و چرچره با جمعيت هاي 3148 و 1685 با روش نمونه گيري تصادفي و روش تجربي براي برآورد حجم نمونه با استفاده از تحليل و مقايسه به دنبال يافتن روش هاي مقابله با اثرات سوانح طبيعي در اين محلات باشد؛ از اين رو متغيرهاي تاثير گذار بر تاب آوري اجتماعي از چارچوب نظري استخراج شد و در محلات تاريخي- مسکوني مورد مطالعه با ابزار پرسش نامه و فن مصاحبه مورد بررسي قرار گرفت.نتايج اين بررسي حاکي از مطلوب نبودن سطح تاب آوري اجتماعي اين محلات است. راهبرد اتخاذ شده بر اساس ارزيابي عوامل داخلي و خارجي محلات تاريخي– مسکوني شهر همدان، راهبرد تهاجمي در نظر گرفته شده است؛ بر اين اساس، مي بايست از توانمندي موجود در محلات تاريخي- مسکوني و فرصت هاي پيش رو به نحو احسن استفاده کرد تا بتوان تاب آوري محلات را افزايش داد.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
مقالات بین المللی مرتبط: 
  • No item.
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

ذاکرحقیقی، ک.، و اکبریان، ز. (1394). تحلیل قیاسی میزان تاب آوری اجتماعی در محلات تاریخی- مسکونی و تدوین یک برنامه راهبردی – عملیاتی برای ارتقای آن (مورد مطالعه: محلات برج قربان و چرچره شهر همدان). پژوهشنامه جغرافیای انتظامی, 3(12 ), 23-48. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=316745Vancouver : کپی

ذاکرحقیقی کیانوش، اکبریان زهرا. تحلیل قیاسی میزان تاب آوری اجتماعی در محلات تاریخی- مسکونی و تدوین یک برنامه راهبردی – عملیاتی برای ارتقای آن (مورد مطالعه: محلات برج قربان و چرچره شهر همدان). پژوهشنامه جغرافیای انتظامی. 1394 [cited 2022January20];3(12 ):23-48. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=316745IEEE : کپی

ذاکرحقیقی، ک.، اکبریان، ز.، 1394. تحلیل قیاسی میزان تاب آوری اجتماعی در محلات تاریخی- مسکونی و تدوین یک برنامه راهبردی – عملیاتی برای ارتقای آن (مورد مطالعه: محلات برج قربان و چرچره شهر همدان). پژوهشنامه جغرافیای انتظامی, [online] 3(12 ), pp.23-48. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=316745. 

 
بازدید یکساله 146 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی