برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1396 , دوره  9 , شماره  1 ; از صفحه 127 تا صفحه 154 .
 
عنوان مقاله: 

مطالعه ماهيت و عوامل موثر بر وقوع سرقت

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه خوارزمی
 
چکیده: 

زمينه و هدف: يکي از مشکلات شهرهاي بزرگ، افزايش ميزان جرايم خشن است. جرم سرقت مسلحانه يکي از جرايم خشني است که در سال هاي اخير به دليل افزايش احساس ناامني در بين شهروندان اهميت ويژه اي را در شناخت ماهيت و عوامل موثر بر وقوع آن به دنبال داشته است؛ از همين رو، پژوهش حاضر با هدف مطالعه ماهيت و عوامل موثر بر وقوع جرم سرقت مسلحانه در شهر تهران انجام شده است.
روش پژوهش: روش پژوهش ترکيبي از روش هاي توصيفي، تطبيقي و روش علي مقايسه اي است. جامعه آماري پژوهش شامل دو گروه مستقل تجربي و کنترل است که گروه تجربي شامل کليه سارقان مسلح مرد نگهداري شده و گروه کنترل مشتمل بر شهروندان مرد تهراني در سال 1394 است.
يافته ها: يافته هاي پژوهش نشان مي دهد که تفاوت معناداري ميان دو گروه تجربي و کنترل به لحاظ ميزان پيوند اجتماعي، انزواي اجتماعي و ميزان از هم گسيختگي خانوادگي وجود دارد.
نتيجه گيري: نتايج حاکي از آن است که در خصوص ماهيت سرقت مسلحانه، هر سرقت مسلحانه اي، محاربه نبوده، بلکه حسب مورد، ممکن است از جرايم تعزيري يا سرقت مستوجب حد باشد. در خصوص عوامل موثر بر وقوع جرم سرقت مسلحانه تفاوت معناداري ميان دو گروه تجربي و کنترل به لحاظ نظارت اجتماعي، انزواي اجتماعي، ميزان از هم گسيختگي اجتماعي و ميزان پيوند اجتماعي وجود دارد. در اين بين دو متغير نظارت اجتماعي و پيوند اجتماعي با سرقت مسلحانه و پيوند اجتماعي ارتباط معکوسي برقرار است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 110
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی