برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1395 , دوره  3 , شماره  3 ; از صفحه 11 تا صفحه 21 .
 
عنوان مقاله: 

ارزيابي تاثير تنش شوري بر فعاليت برخي آنزيم هاي آنتي اکسيدان در گياهچه هاي حاصل از بذر پرايم شده ماريتيغال (Silybum marianum)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده کشاورزی، دانشگاه جیرفت
 
چکیده: 
اين پژوهش به منظور بررسي فعاليت آنزيم هاي آنتي اکسيدان در گياهچه هاي حاصل از بذر پرايم شده ماريتيغال در شرايط تنش شوري انجام گرفت. آزمايش به صورت فاکتوريل با چهار فاکتور و سه تکرار در قالب طرح کاملا تصادفي در پژوهشکده بيوتکنولوژي کرج اجرا شد. فاکتور اول: ژنوتيپ (رقم مجارستان و توده بومي آمل)، فاکتور دوم: بذر پرايم شده و بدون پرايم، فاکتور سوم: تنش شوري (150 ميلي مولار) و شاهد (صفر ميلي مولار)، و فاکتور چهارم: مراحل نمونه برداري (24 و 96 ساعت پس از کاشت) بود. نتايج نشان داد که پرايمينگ بذر باعث افزايش معني دار فعاليت آنزيم کاتالاز در رقم مجارستان شد، به طوري که فعاليت کاتالاز در بذور پرايم شده نسبت به شاهد به ميزان 96 درصد افزايش يافت. همچنين پرايمينگ فعاليت آنزيم پراکسيداز را در هر دو ژنوتيپ و آسکوربات پراکسيداز را در توده بومي آمل افزايش داد. افزايش فعاليت آنزيم هاي کاتالاز و آسکوربات پراکسيداز در بذور پرايم شده در مرحله جوانه زني و افزايش فعاليت پراکسيداز در مرحله آبنوشي مشاهده گرديد. به طور کلي نتايج نشان داد در شرايط تنش شوري فعاليت آنزيم هاي آنتي اکسيدان کاتالاز و پراکسيداز و آسکوربات پراکسيداز براي بذور پرايم شده بيشتر از بذور بدون پرايم بود، همچنين پرايمينگ در رقم مجارستان فعاليت آنزيم هاي کاتالاز و پراکسيداز را بيش تر از توده آمل تحت تاثير قرار داد.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
مقالات بین المللی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

جوکارتنگ کرمی، م.، و قنبری، ا.، و مرادی، ف. (1395). ارزیابی تاثیر تنش شوری بر فعالیت برخی آنزیم های آنتی اکسیدان در گیاهچه های حاصل از بذر پرایم شده ماریتیغال (Silybum marianum). علوم و تحقیقات بذر ایران, 3(3 ), 11-21. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=315023Vancouver : کپی

جوکارتنگ کرمی مهرانگیز، قنبری احمد، مرادی فواد. ارزیابی تاثیر تنش شوری بر فعالیت برخی آنزیم های آنتی اکسیدان در گیاهچه های حاصل از بذر پرایم شده ماریتیغال (Silybum marianum). علوم و تحقیقات بذر ایران. 1395 [cited 2022January19];3(3 ):11-21. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=315023IEEE : کپی

جوکارتنگ کرمی، م.، قنبری، ا.، مرادی، ف.، 1395. ارزیابی تاثیر تنش شوری بر فعالیت برخی آنزیم های آنتی اکسیدان در گیاهچه های حاصل از بذر پرایم شده ماریتیغال (Silybum marianum). علوم و تحقیقات بذر ایران, [online] 3(3 ), pp.11-21. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=315023. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 58 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی