برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تاثير فرآيند هضم بي هوازي مخلوط شيرابه زباله وفضولات حيواني در حدف COD و TKN شيرابه زباله لندفيل شهر مشهد (هضم بي هوازي مخلوط شيرابه زباله و فضولات حيواني)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکى مشهد، مشهد، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: شيرابه زباله حاوي ترکيبات خطرناک آلي از جمله نيتروژن و غلظت هاي بالايي از عناصر سمي زيان آور است؛ تصفيه اين آلاينده ها در محيط زيست، به عنوان يک مشکل جهاني مطرح است. اين آلاينده ها با نفوذ در آب هاي زيرزميني و تجمع زيستي در بدن جانواران به ويژه انسان، سبب بروز مشکلات جدي زيست محيطي و همچنين بيماري هاي فراوان مي شوند. بنابراين ضروري است که شيرابه زباله با روش هاي کاربردي و مناسب تصفيه شود. هضم بي هوازي، يکي از روش هاي تصفيه مقرون به صرفه براي فاضلاب هايي با غلظت بالاي آلاينده هاست. مطالعه حاضر با هدف بررسي کارايي فرآيند هضم همزمان بي هوازي شيرابه زباله و فضولات تازه گاو در حذف COD و TKNانجام شد.
مواد و روش ها: در اين پژوهش شيرابه زباله لندفيل مشهد و نسبهاي اختلاط: 1.3، 1.1 و 1.3 از شيرابه و پهن، با شرايط يکسان و در دماي محيط تحت هضم بي هوازي قرار گرفت. COD و TKN در ابتدا و انتهاي فرآيند در مخلوط هاي مختلف مورد سنجش قرار گرفتند.
يافته ها: در نمونه شاهد کاهش COD حدود 5 درصد و TKN حدود 9.09 درصد بود، اين در حالي است که در مخلوط هاي 3.1، 1.1 و 1.3 شيرابه و پهن، کاهش COD به ترتيب حدود: 65، 75، 70 درصد و مقادير TKN نيز به ترتيب 33.26، 82.16، 84.73 درصد بود.
نتيجه گيري: روش هضم همزمان بي هوازي مخلوط شيرابه زباله و پهن گاو جهت حذف COD و TKN شيرابه زباله و اقتصادي است، زيرا علاوه بر عدم نياز به انرژي و تکنولوژي هاي گران قيمت، با توليد گاز متان، سود اقتصادي نيز خواهد داشت.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 129
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی