برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاییز 1381 , دوره  1 , شماره  4 ; از صفحه 15 تا صفحه 19 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي شيوع چاقي و اضافه وزن در دانش آموزان دختر مقطع ابتدايي شهر تهران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، خیابان انقلاب اسلامی، خیابان قدس، خیابان پور سینا، دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشکده پزشکی، گروه پزشکی اجتماعی
 
چکیده: 

فراواني چاقي و اضافه وزن در كودكان و روند صعودي آن در دهه هاي اخير شكل نگران كننده اي به خود گرفته است. با توجه به اين كه چاقي در اين سنين زمينه ساز چاقي در بزرگسالي و عوارض مربوط به آن است، در اين مطالعه به بررسي شيوع چاقي در كودكان و عوامل مرتبط با آن پرداختيم.
در جريان يك مطالعه مقطعي كه شامل يك نمونه 1800 نفري از دانش آموزان دختر مقطع ابتدايي شهر تهران بود، اندازه گيري قد، وزن و محاسبه ضريب توده بدني (Body Mass Index-BMI) صورت گرفت و فرم پرسشنامه در مورد عوامل مرتبط با آن نيز تكميل گرديد. پس از محاسبه BMI و تعيين مقادير بالاي صدك 95 و نيز مقادير بين صدك 85 و 95 براي سن و جنس مربوطه، به ترتيب افراد چاق و افراد داراي اضافه وزن مشخص شدند.
شيوع كلي چاقي و اضافه وزن در گروه مورد مطالعه به ترتيب، 7.7 درصد (95%CI=6.25-9.3) و 13.3 درصد (95%CI=11.76-14.95) به دست آمد كه مي توان گفت در مجموع 21 درصد دانش آموزان گروه هدف داراي وزن بيش از حد نرمال بودند. همچنين بين چاقي، سن، مدت زمان پياده روي تا مدرسه، شكل ظاهري دانش آموز و درك ذهني كودك از خود رابطه معني دار آماري مشاهده شد، ولي بين چاقي و ميزان تحصيلات والدين، شغل آنها، تعداد ساعات تماشاي تلويزيون در روز، نوع سرگرمي دانش آموز و محل زندگي وي رابطه معني دار آماري يافت نشد.
در نهايت آن كه با توجه به برآورد شيوع 20 درصدي چاقي و اضافه وزن در اين مطالعه و همچنين ارتباط عواملي نظير سن، نوع مدرسه، زمان پياده روي تا مدرسه، شكل ظاهري و نيز درك ذهني كودك از خود، ضرورت توجه جدي تر به اين امر و طراحي مداخلات مناسب، روشن تر مي گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 329
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی