برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

گذر از افسانه نارسيس به خويشتن در غزليات شمس

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

ديدار با خويشتن و رسيدن به حقيقت خود يکي از اصول مسلم و نهايي سلوک الي اله است که بسياري از آثار عرفاني به طور اشاره وار، تمثيل گونه يا مبسوط به آن پرداخته اند. آنچه عارفان در اين حيطه بيان کرده اند، در برخي موارد منطبق با آن چيزي است که در علم روان شناسي در مورد خويشتن و مفاهيم مربوط به آن آمده است. اين مساله يعني خويشتن و تجربه شهود عرفاني در زبان مولانا گاه با تعابير و نشانه هايي بيان مي شود که افسانه نارسيس در عالم اسطوره را تداعي مي کند، عناصري همچون آب، چشمه، جويبار، چهره، ديدار، عکس خود در آب ديدن و... به ويژه در کنار هم در غزل مولانا که در جنبه روساخت اين افسانه را در نظر مي آورد و از جنبه هاي دروني و ژرف ساختي، فضاي پديداري، پيشينه ها و برآيندها ما را از آن دور کرده، آن را دو امر مجزا و با دو جنبه متمايز ارزشي و مربوط به دو عالم عرفاني و اسطوره اي مي کند.
اين پژوهش برآن است تا ضمن نگاهي به اين افسانه، ردپاي خويشتن و تجربه ديدار، نام ها، دال ها و شکل هاي بروز و توصيف آن و نيز روند دست يابي به آن را ضمن توجه به ديدگاه هاي روان شناسي به ويژه آموزه هاي يونگ در گستره غزل مولانا بکاود و مرز و حدود اين دو پديده مشابه و در معنا متفاوت را روشن کند که يکي نفي هستي و شهود حق و ديگري اثبات هستي و خودشيفتگي و به عبارتي فريفتگي به ظواهر، نقاب ها و سايه ها و به بياني ديگر شرک، کفر و ناديده انگاشتن حقيقت است. گفتني است که نگاه فرويد به افسانه نارسيس آن را کاملا در نقطه مقابل مفهوم تجربه ديدار و مفاهيم عرفاني مرتبط با آن قرار مي دهد و در اين راستا تحليل يونگ از برخي عناصر مرتبط با اسطوره راهگشاتر است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
Cite:
APA : کپی

قریشی، ز.، و پورگیو، ف.، و نیری، م. (1394). گذر از افسانه نارسیس به خویشتن در غزلیات شمس. پژوهش های ادب عرفانی (گوهر گویا), 9(1 (پیاپی 28) ), 1-34. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=313634Vancouver : کپی

قریشی زهراسادات، پورگیو فریده، نیری محمدیوسف. گذر از افسانه نارسیس به خویشتن در غزلیات شمس. پژوهش های ادب عرفانی (گوهر گویا). 1394 [cited 2021April10];9(1 (پیاپی 28) ):1-34. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=313634IEEE : کپی

قریشی، ز.، پورگیو، ف.، نیری، م.، 1394. گذر از افسانه نارسیس به خویشتن در غزلیات شمس. پژوهش های ادب عرفانی (گوهر گویا), [online] 9(1 (پیاپی 28) ), pp.1-34. Available at: <https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=313634>. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 71 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی