برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1396 , دوره  5 , شماره  4 ; از صفحه 61 تا صفحه 71 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي اثر تحمل دارويي ناشي از مصرف مزمن مرفين و ساليسيلات بر شکل پذيري سيناپسي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات علوم اعصاب، دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه، تربت حیدریه، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: ساليسيلات ها و اپيوئيدها کاربرد گسترده اي در کنترل دردهاي مزمن دارند. مصرف مزمن اين داروها سبب سازماندهي مجدد اعمال سيناپسي بويژه شکل پذيري سيناپسي وابسته به تجربه در مناطق مغزي مي شود. لذا در اين مطالعه اثرات مصرف مزمن ساليسيلات و مرفين بر شکل پذيري سيناپسي مورد بررسي قرار گرفت.
روش ها: در اين مطالعه مروري پايگاه هاي
Elsevier، Scopus،Science Direct و PubMed با کليدواژه هاي ساليسيلات، مرفين، تحمل دارويي و شکل پذيري سيناپسي در بازه زماني 1970- 2017 جستجو و در نهايت 62 مقاله مرتبط وارد مطالعه شد.
نتايج: مصرف مزمن ساليسيلات همانند مرفين علاوه بر ايجاد تحمل به اثرات ضد دردي و تحمل متقاطع، اثرات ماندگاري بر شبکه هاي نوروني هيپوکمپ مي گذارد که به صورت تغيير تحريک پذيري سلول هاي عصبي و استعداد شکل پذيري سيناپسي ناشي از فعاليت و تجربه بروز مي کند و نشانه هايي از آن در عملکرد هيپوکمپ از جمله در يادگيري و حافظه فضايي نيز مشاهده مي گردد.
نتيجه گيري: با توجه به اثرات مرفين و ساليسيلات ها بر سيستم عصبي و انتقال سيناپسي، تاثيرات اين داروها بر پردازش اطلاعات ورودي و در نتيجه اعمال شناختي دور از ذهن نخواهد بود که نياز به مطالعات رفتاري و الکتروفيزيولوژي بيشتر را ايجاب مي کند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

غلامی، م.، و صادق، م. (1396). بررسی اثر تحمل دارویی ناشی از مصرف مزمن مرفین و سالیسیلات بر شکل پذیری سیناپسی. مجله دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه, 5(4 ), 61-71. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=312928Vancouver : کپی

غلامی معصومه، صادق مهدی. بررسی اثر تحمل دارویی ناشی از مصرف مزمن مرفین و سالیسیلات بر شکل پذیری سیناپسی. مجله دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه. 1396 [cited 2021September24];5(4 ):61-71. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=312928IEEE : کپی

غلامی، م.، صادق، م.، 1396. بررسی اثر تحمل دارویی ناشی از مصرف مزمن مرفین و سالیسیلات بر شکل پذیری سیناپسی. مجله دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه, [online] 5(4 ), pp.61-71. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=312928. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 78 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی