برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1396 , دوره  6 , شماره  22 ; از صفحه 27 تا صفحه 43 .
 
عنوان مقاله: 

بهبود توليد اتانول و بيوگاز از کاه گلرنگ با استفاده از فرآوري با سود سوزآور

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده مهندسی شیمی، دانشگاه صنعتی اصفهان، اصفهان، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: کاه گلرنگ يکي از ضايعات کشاورزي است که استفاده مشخصي از آن نمي شود و مي تواند به عنوان منبعي ارزان قيمت براي توليد سوخت هاي زيستي استفاده شود. مواد و روش ها: به منظور بهبود بازده توليد بيوگاز و اتانول، پيش فرآوري قليايي با سود بر کاه گلرنگ انجام گرفت. پيش فرآوري با سود 8درصد در دو دماي مختلف (0 و 100 درجه سانتيگراد) و زمان هاي 60-10 دقيقه انجام گرفت. به منظور بررسي اثر پيش فرآوري بر بازده گلوکز، نمونه هاي جامد به روش آنزيمي هيدروليز شد. به منظور توليد متان، مايع حاصل از پيش فرآوري تحت فرآيند هضم بي هوازي قرارگرفت. از بخش جامد حاصل از پيش فرآوري نيز به صورت جداگانه براي توليد اتانول و بيوگاز استفاده شد. به منظور بهينه کردن توليد سوخت و مقايسه بهتر بين شرايط مختلف، بنزين معادل توليدشده از يک تن کاه محاسبه شد. تحليل آماري نتايج با استفاده از نرم افزار Minitab 16 انجام شد. نتايج: بيشترين بازده توليد اتانول و گلوکز پس از پيش فرآوري در دماي 100 درجه و زمان 60 دقيقه به دست آمد. بازده گلوکز از کاه پيش فرآوري نشده تنها 20.6 درصد بود و با پيش فرآوري قليايي در بهترين حالت به 84.5 درصد افزايش يافت. همچنين بازده اتانول در بهترين حالت از به 83.2 درصد رسيد، در حالي که براي نمونه بدون پيش فرآوري 10.8 درصد بود. بيشترين بهبود در توليد متان از بخش جامد پس از پيش فرآوري در دماي صفر درجه و زمان 60 دقيقه حاصل شد و به ميزان 191.4 ميلي ليتر به ازاي هر گرم جامد فرار رسيد که نسبت به نمونه خام افزايش 99.6 درصد را نشان مي دهد. بيشترين ميزان بنزين معادل توليدشده به حجم 124.9 ليتر، بعد از پيش فرآوري در دماي صفر درجه و زمان 60 دقيقه به دست آمد.
بحث و نتيجه گيري: پيش فرآوري در دماي زياد به شکل موثرتري بازده هيدروليز آنزيمي و توليد اتانول را بهبود داد. در حالي که براي توليد بيوگاز دماي کم موثرتر بود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

هاشمی، س.، و کریمی، ک.، و سبزعلیان، م. (1396). بهبود تولید اتانول و بیوگاز از کاه گلرنگ با استفاده از فرآوری با سود سوزآور. زیست شناسی میکروارگانیسم ها, 6(22 ), 27-43. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=312910Vancouver : کپی

هاشمی سیدسجاد، کریمی کیخسرو، سبزعلیان محمدرضا. بهبود تولید اتانول و بیوگاز از کاه گلرنگ با استفاده از فرآوری با سود سوزآور. زیست شناسی میکروارگانیسم ها. 1396 [cited 2021September20];6(22 ):27-43. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=312910IEEE : کپی

هاشمی، س.، کریمی، ک.، سبزعلیان، م.، 1396. بهبود تولید اتانول و بیوگاز از کاه گلرنگ با استفاده از فرآوری با سود سوزآور. زیست شناسی میکروارگانیسم ها, [online] 6(22 ), pp.27-43. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=312910. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 235 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی