برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1396 , دوره  81 , شماره  98 ; از صفحه 37 تا صفحه 61 .
 
عنوان مقاله: 

تعهد به رازداري بانکي و قلمرو آن در حقوق بانکي ايران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه حقوق خصوصی و اسلامی، دانشگاه شیراز
 
چکیده: 

مراجعات روزافزون و دائمي مردم به بانک ها، بانک داران را بر بسياري از اسرار مشتريان، از جمله وضع مالي و توان اقتصادي و حتي اطلاعات شخصي آنان، مطلع مي کند. به منظور جلب اعتماد مشتريان و جلوگيري از سوء استفاده هاي اقتصادي و ضررهاي شخصي و تجاري، بانک ها اين اطلاعات را محرمانه تلقي کرده و از افشاي آنها خودداري مي کنند. اگرچه رازداري بانکي اصلي اجتناب ناپذير در حقوق همه کشورها است، اما با توجه به ضروريات و نيازهاي اجتماعي و به ويژه مقابله با فعاليت هاي مجرمانه از قبيل تروريسم، پول شويي و فرار از ماليات، بي گمان داراي استثنا هايي است. اين استثناها اگرچه از کشوري به کشور ديگر تفاوت مي کند، اما روندهاي مشترکي نيز درخصوص آنها مشاهده مي شود.
اين مقاله به بيان مباني و قلمرو رازداري بانکي در حقوق ايران پرداخته است و ضرورت قانون گذاري در اين زمينه به طور خاص را متذکر مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

خورسندیان، م.، و فلاح دخت درب قلعه، م. (1396). تعهد به رازداری بانکی و قلمرو آن در حقوق بانکی ایران. حقوقی دادگستری, 81(98 ), 37-61. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=312842Vancouver : کپی

خورسندیان محمدعلی، فلاح دخت درب قلعه مریم. تعهد به رازداری بانکی و قلمرو آن در حقوق بانکی ایران. حقوقی دادگستری. 1396 [cited 2021June17];81(98 ):37-61. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=312842IEEE : کپی

خورسندیان، م.، فلاح دخت درب قلعه، م.، 1396. تعهد به رازداری بانکی و قلمرو آن در حقوق بانکی ایران. حقوقی دادگستری, [online] 81(98 ), pp.37-61. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=312842. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 113 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی