برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

جايگاه حمايت ازبزه ديدگان جرايم سايبري درمقررات کيفري حقوق داخلي و حقوق بين الملل

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن
 
چکیده: 

فناوري اطلاعات نه تنها زندگي انسان را متحول ساخته است بلکه توانسته است «فضاي» جديدي بنام فضاي سايبري را ايجاد کند، فضاي سايبري به واسطه عناصر تشکيل دهنده و ماهيت خاصي که دارد توانسته است هم در خدمت انسان باشد و هم اينکه به عنوان ابزاري براي ارتکاب برخي از اعمال غير قانوني باشد.
فضاي مجازي همچون فضاي حقيقي، محلي را براي ارتکاب جرايم توسط بزهکاران فراهم آورده است و آن ها ديگر کنش گران حاضر در اين فضا را مورد سوء استفاده قرار مي دهند ماهيت گسترده و فرامرزي بودن اين جرم باعث شده است تا از حيث مقابله با جرم سايبري وحمايت از بزه ديدگان آن تاکنون اقدام موثر از سوي کشورها صورت نپذيرد. لذا در اين مقاله تلاش شده است با روش توصيفي و تحليلي پس از جمع آوري و تبيين مقررات کيفري داخلي و بين المللي موجود و تحليل آ ن ها با توجه به ضرورت حمايت از بزه ديدگان جرايم سايبري در عرصه داخلي و حقوق بين الملل چاره انديشي مناسبي شناسايي و ارائه گردد. متاسفانه قواعد موجود و سازوکارهاي فعلي در چارچوب حقوق بين الملل و حقوق داخلي کافي، موثر و رسا نمي باشند. و در عرصه بين المللي مي توان با ايجاد اجماع بين المللي نظير تنظيم معاهده بين المللي ناظر بر فضاي سايبري تشکيل پليس بين المللي فضاي سايبري، تشکيل دادگاه ويژه فضاي سايبري و.... اقدام نمود و در حقوق داخلي دادگاه هاي ملي مي توانند با توسل به اصول مختلف حاکم بر صلاحيت به ويژه اصل صلاحيت جهاني در حمايت از بزه ديدگان موثر باشند، کما اينکه اصلاح قانون فعلي جرايم رايانه اي و آيين دادرسي جرايم رايانه اي کشورمان به شرح ايرادات و ابهاماتي که در اين مقاله منعکس شده است، مي تواند در اين زمينه راهگشا باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

اسلامی، ا. (1395). جایگاه حمایت ازبزه دیدگان جرایم سایبری درمقررات کیفری حقوق داخلی و حقوق بین الملل. پژوهشنامه حقوق اسلامی, 17(1 (پیاپی 43) ), 157-182. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=312532Vancouver : کپی

اسلامی ابراهیم. جایگاه حمایت ازبزه دیدگان جرایم سایبری درمقررات کیفری حقوق داخلی و حقوق بین الملل. پژوهشنامه حقوق اسلامی. 1395 [cited 2021October28];17(1 (پیاپی 43) ):157-182. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=312532IEEE : کپی

اسلامی، ا.، 1395. جایگاه حمایت ازبزه دیدگان جرایم سایبری درمقررات کیفری حقوق داخلی و حقوق بین الملل. پژوهشنامه حقوق اسلامی, [online] 17(1 (پیاپی 43) ), pp.157-182. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=312532. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 284 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی