برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي تاثير تزريق داخل ويتره اي كاربوپلاتين در بيماران مبتلا به رتينوبلاستوم داخل چشمي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

سابقه و هدف: با توجه به شیوع بالای رتینوبلاستوم داخل چشمی و پیچیده بودن درمان آن و وجود گزارش هایی مبنی بر موثر بودن شیمی درمانی موضعی، تحقیق حاضر به منظور تعیین تاثیر تزریق داخل ویتره ای کاربوپلاتین در بیماران مبتلا به رتینوبلاستوم داخل چشمی مراجعه کننده به بیمارستان فارابی تهران طی سال های 1378-79 انجام پذیرفت.
مواد و روش ها: تحقیق به روش کارآزمایی بالینی از نوع مشابه سازی شده، دوسوکور و تصادفی انجام شد. بعد از تشخیص قطعی رتینوبلاستوم داخل چشمی و معاینه دقیق چشم زیر بی هوشی عمومی، بزرگ ترین قطر قاعده و ضخامت هر تومور توسط افتالموسکوپی غیرمستقیم و بر اساس واحد دیسک دیامتر تخمین زده شد. پس از اطمینان از عدم وجود متاستاز خارج چشمی و دوردست، چشم های مبتلا با توجه به طبقه بندی Reese-Ellsworth در 10 بلوک و در داخل هر بلوک به طور تصادفی به دو گروه تقسیم شدند. در گروه شاهد فقط شیمی درمانی سیستمیک VEC (vincristine, etoposide, carboplatin) و در گروه مورد تزریق داخل ویتره ای کاربوپلاتین علاوه بر شیمی درمانی سیستمیک VEC به عمل آمد. هر دو گروه حداقل 6 دوره شیمی درمانی شدند و پس از هر دوره شیمی درمانی سیستمیک به طور ماهانه مجددا زیر بی هوشی معاینه شدند. در پایان دوره شیمی درمانی پس از کوچک شدن تومورها لیزردرمانی به عمل آمد. یافته های به دست آمده توسط آزمون های آماری Chi-square، Fisher exact test و t-test مورد تحلیل آماری قرار گرفتند.
یافته ها: تحقیق بر روی 45 تومور در 19 چشم از 13 بیمار انجام شد. بیماران دو گروه از نظر سن، جنس، سابقه فامیلی، laterality، تعداد تومورها، گروه بیماری، تعداد جلسات شیمی درمانی، لیزردرمانی و مدت پی گیری مشابه بودند. در گروه شاهد 20 تومور متعلق به 8 چشم و در گروه مورد 25 تومور متعلق به 11 چشم مورد بررسی قرار گرفتند. میزان کاهش ضخامت تومور در گروه شاهد 0.85±1.8 دیسک دیامتر (P<0.06) و در گروه مورد 1.82±1.81 دیسک دیامتر (P<0.001) بود که یک اختلاف بیش از 2 برابر بین دو گروه وجود داشت (P<0.09). میزان کاهش بزرگ ترین قطر قاعده تومور در گروه شاهد 1.34 ±3.6 دیسک دیامتر و در گروه مورد 2.64±4.27 دیسک دیامتر (P<0.01) بود. در گروه شاهد 6 چشم 75) درصد( و در گروه مورد 10 چشم 91) درصد( از تخلیه شدن نجات یافتند. در گروه شاهد از 6 چشم مبتلا به درگیری پیش رفته، 2 مورد و در گروه مورد از 6 چشم مبتلا به درگیری پیشرفته فقط یک مورد تخلیه شدند.
نتیجه گیری: تزریق داخل ویتره ای کاربوپلاتین همراه با شیمی درمانی سیستمیک VEC نسبت به شیمی درمانی سیستمیک VEC به تنهایی به نحو موثرتری باعث کاهش حجم تومور و حفظ چشم می گردد. با توجه به بعضی محدودیت های این تحقیق، انجام مطالعات بیشتر در این زمینه توصیه می شود تا نتیجه گیری قطعی صورت گیرد.

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 68
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی