برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي اپيدميولوژيك فلج عضلات خارج چشمي در مراجعين به بيمارستان شهيد لبافي نژاد در سال هاي 1378-1374

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

هدف از اين بررسي ناخت ويژگي هاي اپيدميولوژيک و باليني و نتايج درمان در بيماران دچار استرابيسم فلجي مراجعه کننده به بيمارستان لبافي نژاد طي سال هاي 78-1374 مي باشد.

مواد و روش ها: تحقيق به روش مطالعه داده هاي موجود روي همه بيماران مبتلا به فلج اعصاب III و IV و VI انجام شد. بيماران مورد معاينه، پي گيري و در صورت لزوم جراحي قرار گرفته و نتايج آنها ثبت گرديد.

يافته ها: بيماران مورد مطالعه 53 نفر بودند که 68 درصد مرد و 32 درصد زن بوده و در سنين بين 3 ماه تا 60 سال و با متوسط سني 18.4 سال بودند که به مدت 1020-45 روز پي گيري شدند.

انحراف آشکار در 86.8 درصد، دو بيني در 7.5 درصد، پتوز در 1.9 درصد، و کاهش ديد به علت آسيب همزمان عصب بينايي در 3.8 درصد علت اصلي مراجعه در بيماران بوده است، 49 درصد از بيماران فلج عصب چهارم، 36 درصد فلج عصب سوم و 15 درصد فلج عصب ششم داشته اند.

در 61 درصد چشم چپ و در 26 درصد چشم راست و در 11 درصد هر دو چشم گرفتار بوده است.

شايع ترين علت فلج در بيماران دچار فلج عصب چهار مادرزادي و در بيماران دچار فلج عصب سه و شش ضربه بوده است.

72.3 درصد بيماران در يک مرحله، 23.4 درصد در دو مرحله و 4.3 درصد در سه مرحله تحت عمل جراحي قرار گرفتند و به طور قابل قبولي اصلاح شدند.

نتيجه گيري: نتايج درماني در بيماران دچار فلج بهتر و پايدارتر از موارد فلج کامل بوده است. در اين بررسي براي اولين مرتبه در بيمارستان لبافي نژاد نتايج خوب اصلاح انحراف در دو بيمار با فلج کامل عصب سوم به وسيله استفاده از فاشيالاتا گزارش شده است.

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 146
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی