مشخصات مقاله

 
عنوان مقاله: 

اثر بخشي طرح واره درماني بر تعديل طرح واره هاي ناسازگار اوليه مبتلايان به اختلال وسواسي-جبري مقاوم به درمان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه آزاد اسلامی، واحد تهران مرکز، گروه روانشناسی، گرایش عمومی، تهران، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: اختلال وسواسي جبري با اختلالات مختلفي همبود بوده و مشکلات و نقص هاي جدي در کارکرد زندگي مبتلايان به همراه دارد.پژوهش حاضر با هدف اثر بخشي طرح واره درماني بر تعديل طرح واره هاي ناسازگار اوليه بيماران مبتلا به اختلال وسواسي-اجباري مقاوم به درمان صورت گرفته است.
روش: جامعه آماري پژوهش، کليه افراد مبتلا به اختلال وسواسي-جبري مقاوم به درمان بود، که در سال 1392 به مراکز روانپزشکي- روانشناختي شهر اراک مراجعه کرده اند.بدين منظور، در يک طرح نيمه آزمايشي با پيش آزمون و پس آزمونبا گروه گواه، 24بيمار مبتلا به
OCD مقاوم که بصورت در دسترس نمونه گيري شده بودند به طور تصادفي در دو گروه آزمايش و گواه جاي داده شدند.آزمودني ها قبل و بعد از مداخله از نظر طرح واره هاي ناسازگار اوليه ارزيابي شدند. براي گروه آزمايش بيست جلسه طرح واره درماني اجرا شد. براي ارزيابي طرح واره ها از پرسشنامه طرح واره يانگ-فرم کوتاه و فرزند پروري يانگ بهره گرفته شد. تاثير مداخله انجام شده به کمک پيش آزمون، پس آزمون و پي گيري يک ماهه ارزيابي شد. تجزيه و تحليل داده ها به کمک آزمون هاي آماري تحليل اندازه گيري مکرر و نمودار ترسيمي انجام شد.
يافته ها: يافته هاي پژوهش نشان دادند ميزان طرح واره هاي غالب گروه آزمايش نسبت به گروه گواه به طور معني داري (
P=0.001) کاهش يافته است.
نتيجه گيري:به نظر مي رسد طرح واره درماني با بهره گرفتن از تکنيک هاي شناختي، تجربي و هم چنين رابطه درماني منحصر به فرد، بر کاهش شدت طرح واره هاي غالب مبتلايان به اختلال وسواسي-جبري مقاوم به درمان توانسته موثر باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 190
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی