برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
آبان 1396 , دوره  25 , شماره  8 ; از صفحه 603 تا صفحه 611 .
 
عنوان مقاله: 

کسر منتسب به جمعيت بيماري هاي قلبي و عروقي در اثر ديابت مليتوس در شهرستان يزد

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات بیماری‌های قلب و عروق، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید صدوقی یزد
 
چکیده: 

مقدمه: سياست گزاري مناسب در زمينه کاهش بيماري هاي غيرواگير و به خصوص بيماري هاي قلبي و عروقي در سايه اطلاعات دقيق و علمي امکان پذير است. با توجه به اهميت و هزينه بالاي بيماري هاي قلب و عروق، مطالعه حاضر با هدف تعيين کسر منتسب به جمعيت بيماري هاي قلبي و عروقي در اثر ديابت مليتوس (ديابت) در شهرستان يزد انجام شد.
روش بررسي: اين مطالعه براي محاسبه کسر منتسب شيوع ديابت از مطالعه سلامت مردم يزد (ياس) که در سطح شهرستان يزد طي سال هاي 1393 تا 1394 انجام شده است، استخراج شده و خطر منتسب اندازه اثر ديابت بر ابتلا به بيماري هاي قلبي و عروقي نيز برگرفته از مطالعه قند و ليپيد تهران است.
نتايج: بيشترين ميزان کسر منتسب به جمعيت بيماري هاي قلبي و عروقي در شهرستان يزد بر اثر ديابت در جنس مونث با
12.3 درصد به دست آمد در حالي که اين ميزان در جنس مذکر 6.5 درصد (%95 CI=5.6-7.4) درصد بود که نشان مي دهد 6.5 درصد از شيوع بيماري هاي قلبي و عروقي در مردان و 12.3 درصد (%95 CI=10.8-13.6) درصد از شيوع بيماري هاي قلبي و عروقي در زنان از طريق فعاليت هاي پيشگيري کننده ديابت قابل پيشگيري است.
نتيجه گيري: کسر قابل ملاحظه اي از بيماريهاي قلبي در يزد قابل انتساب به ديابت است، مي توان با استفاده از نتايج اين مطالعه در زمينه برنامه ريزي در کاهش شيوع بيماري هاي قلبي و عروقي در شهر يزد اقدامات موثري به انجام رسانيد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

محمدی، م.، و میرزایی، م. (1396). کسر منتسب به جمعیت بیماری های قلبی و عروقی در اثر دیابت ملیتوس در شهرستان یزد. مجله دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید صدوقی یزد, 25(8 ), 603-611. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=310731Vancouver : کپی

محمدی مسعود، میرزایی مسعود. کسر منتسب به جمعیت بیماری های قلبی و عروقی در اثر دیابت ملیتوس در شهرستان یزد. مجله دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید صدوقی یزد. 1396 [cited 2021October21];25(8 ):603-611. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=310731IEEE : کپی

محمدی، م.، میرزایی، م.، 1396. کسر منتسب به جمعیت بیماری های قلبی و عروقی در اثر دیابت ملیتوس در شهرستان یزد. مجله دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید صدوقی یزد, [online] 25(8 ), pp.603-611. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=310731. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 0 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی