برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
شهريور 1396 , دوره  25 , شماره  6 ; از صفحه 501 تا صفحه 511 .
 
عنوان مقاله: 

اثر رزوراترول و تمرين هوازي بر برخي ريسک فاکتورهاي قلبي عروقي در رت هاي مبتلا به انفارکتوس قلبي حاد

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه فیزیولوژی ورزشی و حرکات اصلاحی، دانشکده علوم ورزشی، دانشگاه ارومیه
 
چکیده: 

مقدمه: شايع ترين علت ايسکمي ميوکارد، بيماري هاي عروق کرونري است. هدف از اين پژوهش بررسي اثر توام و مجزاي مکمل ياري رزوراترول و تمرين هوازي بر برخي ريسک فاکتورهاي قلبي عروقي در رت هاي مبتلا به نارسايي قلبي حاد ناشي از ايزوپروترنول مي باشد.
روش بررسي: در اين مطالعه تجربي 46 سر موش صحرايي نر به طور تصادفي به پنج گروه شاهد، ايزوپروترنول، ايزوپروترنول+تمرين، ايزوپروترنول+رزوراترول و ايزوپروترنول+رزوراترول+تمرين تقسيم شدند. تمرين هوازي شامل هشت هفته دويدن روي نوارگردان بود و گروه رزوراترول نيز هشت هفته و هر روز
mg/kg/bw 25 رزوراترول دريافت نمودند. در پايان، غير از گروه شاهد تمامي گروه ها با تزريق ايزوپروترنول به انفارکتوس قلبي حاد القا شدند. سپس حيوانات بي هوش و نمونه خوني جهت آناليز اخذ گرديد.
نتايج: نتايج نشان داد پيش درماني با ترکيبي از رزوراترول و تمرين منجر به کاهش معني دار شاخص تروپونين-
I در حيوانات گرديد. تمرين ورزشي، رزوراترول و ترکيبي از آن ها نيز با اينکه مانع از افزايش شاخص پروتئين واکنشي C شد، اما تاثير معني داري در گروه ها نداشت (P=0.061). همچنين پيش درماني با تمرين و ترکيبي از رزوراترول و تمرين باعث کاهش معني دار سطوح سرمي تري گليسيريد و کلسترول نسبت به گروه ايزوپروترنول شد (P=0.001). پيش درماني با رزوراترول، تمرين ورزشي و ترکيبي از هر دو باعث افزايش معني دار ليپوپروتئين با چگالي بالا و پيش درماني فقط در گروه ترکيبي منجر به کاهش معني دار ليپوپروتئين با چگالي پايين نسبت به گروه ايزوپروترنول شد (P=0.001).
نتيجه گيري: احتمال مي رود تمرين منظم ورزشي و مکمل ياري رزوراترول بر ريسک فاکتورهاي قلبي عروقي اثرگذار بوده و ترکيب شدن اين دو متغير در پيشگيري از التهاب و آسيب قلبي ناشي از ايسکمي ميوکارد، نقش چشمگيري داشته باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 100
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی