برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي ويژگي هاي فيزيکوشيميايي و رئولوژيکي صمغ حاصل از برگ پنيرک (Malva Neglecta)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه علوم و صنایع غذایی، دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی رامین خوزستان، خوزستان، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: صمغ ها گروهي از ترکيبات پلي ساکاريدي با وزن مولکولي بالا هستند که به راحتي و تحت شرايط مناسب در آب پراکنده مي شوند و کاربردهاي گسترده اي مانند تثبيت کنندگي، اصلاح بافت، عامل ژل کننده، قوام دهندگي و امولسيفايري دارند. هدف از اين پژوهش شناسايي خواص فيزيکوشيميايي و رئولوژيکي صمغ جديد برگ پنيرک مي باشد.
مواد و روش ها: صمغ حاصل از برگ گياه پنيرک با آب گرم استخراج و با کمپلکس باريم خالص سازي شد. صمغ خالص سازي شده از لحاظ ترکيبات شيميايي تشکيل دهنده بررسي شد. همچنين خصوصيات رئولوژيکي صمغ نيز در محدوده سرعت برشي
0.1-1000 بر ثانيه، با ويسکومتر بروکفيلد بررسي و رفتار جريان و تاثير دما غلظت صمغ بر ويسکوزيته مورد بررسي قرا گرفت.
يافته ها: ترکيبات شيميايي صمغ شامل
8.12±0.43 درصد رطوبت، 77.04±0.83 درصد کربوهيدرات، 8.56±0.62 درصد پروتئين، 2.49±0.3 درصد خاکستر و 5.33±0.29 درصد اسيد اورونيک بر اساس وزن خشک بود. در ميان مدل هاي رئولوژيک، مدل قانون توان به خوبي رفتار اين صمغ را توصيف کرد. مدل آرنيوس براي مطالعه وابستگي ويسکوزيته صمغ به دما به کار گرفته شد و به خوبي توانست خصوصيات صمغ را نشان دهد. سه مدل نمايي، چندجمله اي و توان براي توصيف اثر غلظت بر ويسکوزيته در سرعت برشي 10 بر ثانيه بکار گرفته شد.
نتيجه گيري: اين صمغ با توجه به رفتار رقيق شونده با برش مي تواند در صنعت غذا مورد استفاده قرار گيرد. در غلظت هاي بالا صمغ حساسيت بالاتري نسبت به افزايش دما از خود نشان داد و مدل پاورلا به عنوان بهترين مدل براي ارزيابي تاثير غلظت بر ويسکوزيته تعيين گرديد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 325
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی