برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تاثير كرايوتراپي در مبتلايان به طاسي منطقه اي (Alopecia areata)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* بخش پوست، مرکز پزشکی، آموزشی و درمانی لقمان حکیم
 
چکیده: 

طاسي منطقه ايي يکي از شايعترين بيماريهاي پوستي است که به صورت ريزش مو در ناحيه اي از پوست سالم بدن مثل سر و يا نواحي مختلف بدن رخ مي دهد و علت آن شناخته شده نيست. نظر به اين که کرايوتراپي از جمله درمانهاي ساده و کم عارضه مي باشد و با توجه به اين که تاثير آن بر اين بيماري گزارش نگرديده است، از اين رو به منظور تعيين ميزان تاثير کرايوتراپي، اين تحقيق بر روي بيماران مبتلا به طاسي منطقه اي مراجعه کننده به بيمارستان لقمان حکيم در سال 1376 انجام گرفت.
پژوهش حاضر با روش کارآزمايي باليني(Clinical trial)  از نوع مقايسه قبل و بعد بر روي 30 بيمار با 40 ضايعه طاسي صورت پذيرفت و وضعيت بهبودي آن در هفته هاي دوم، چهارم و هشتم پي گيري و ميزان عود و عوارض آن مورد بررسي قرار گرفت.
30 بيمار مورد بررسي در سنين 27±8.1 سال شامل 19 زن و 11 مرد بودند. مدت ابتلاي 25 ضايعه کمتر از 6 ماه و 15 ضايعه بيش از 6 ماه مي باشد. در هفته دوم بيش از 50 درصد بهبودي وجود نداشت اما در هفته هشتم، ميزان بهبودي در 82.5 درصد بيماران بيش از 50 درصد و يا کامل بود، 2 مورد عود و عوارض جزيي مثل خارش و سوزش داشتند.
با توجه به تاثير قابل توجه کرايوتراپي، سادگي، ميزان کم عود و عوارض اين روش، انجام آن در درمان بيماران طاسي منطقه اي توصيه مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 68
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی