برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1396 , دوره  3 , شماره  3 ; از صفحه 227 تا صفحه 234 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي مقدار جذب کروم شش ظرفيتي از محلول هاي آبي با استفاده از پودر مخروط کاج و کربن فعال حاصل از آن

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه علوم و مهندسی آب، دانشکده کشاورزی، دانشگاه بیرجند، بیرجند، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: کروم شش ظرفيتي از جمله فلزات سنگين سمي و قابل حل در آب است که هم از طريق سيستم گوارش و هم از طريق پوست در بدن انسان جذب و ذخيره مي گردد. ميزان کروم در آب شرب شهر بيرجند بيش از حد مجاز است، لذا مطالعه حاضر با هدف بررسي امکان حذف کروم شش ظرفيتي با استفاده از پودر و کربن مخروط کاج و مقايسه اين دو جاذب با يکديگر انجام شد.
مواد و روش ها: در اين مطالعه براي محاسبه کارايي حذف (Re)، پارامتر هاي زمان تماس، pH، غلظت اولية کروم شش ظرفيتي در محلول، غلظت جاذب بر ميزان جذب اين فلز و اثر دما بررسي شد. آزمايش ها به صورت ناپيوسته بر روي شيکر انجام گرفت.
يافته ها: ميزان جذب کروم به ميزان قابل توجهي به pH محلول بستگي دارد و بيشترين ميزان جذب زماني حاصل شد که pH محلول در محدوده 3 براي پودر و 1 براي کربن مخروط کاج قرار داشت. حداکثر حذف کروم شش ظرفيتي براي پودر مخروط کاج 96.5 درصد و براي کربن حاصل از آن93.958 درصد بود. بر اساس نتايج، جذب يون محلول کروم شش ظرفيتي از طريق جاذب هاي مورد استفاده در اين پژوهش، از مدل ايزوترمي لانگمير به خوبي تبعيت مي کند.
نتيجه گيري: بيشترين ميزان جذب کروم، توسط پودر مخروط کاج بود و مي توان از مخروط کاج به عنوان يک روش موثر و ارزان قيمت در جهت حذف کروم شش ظرفيتي از پساب هاي آلوده استفاده کرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
Cite:
APA : کپی

شریفان، ف.، و شهیدی، ع.، و خاشعی سیوکی، ع. (1396). بررسی مقدار جذب کروم شش ظرفیتی از محلول های آبی با استفاده از پودر مخروط کاج و کربن فعال حاصل از آن. پژوهش در بهداشت محیط, 3(3 ), 227-234. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=309702Vancouver : کپی

شریفان فهیمه، شهیدی علی، خاشعی سیوکی عباس. بررسی مقدار جذب کروم شش ظرفیتی از محلول های آبی با استفاده از پودر مخروط کاج و کربن فعال حاصل از آن. پژوهش در بهداشت محیط. 1396 [cited 2021April15];3(3 ):227-234. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=309702IEEE : کپی

شریفان، ف.، شهیدی، ع.، خاشعی سیوکی، ع.، 1396. بررسی مقدار جذب کروم شش ظرفیتی از محلول های آبی با استفاده از پودر مخروط کاج و کربن فعال حاصل از آن. پژوهش در بهداشت محیط, [online] 3(3 ), pp.227-234. Available at: <https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=309702>. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 115 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی