برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
دي 1396 , دوره  25 , شماره  132 ; از صفحه 7 تا صفحه 14 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي اثر کلستاز و داروي نوروايد بر بيان ژن -Bcl-xl در ناحيه هيپوکمپ موش هاي صحرايي نر

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه ژنتیک، دانشکده علوم نوین، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم پزشکی تهران، ایران
 
چکیده: 

مقدمه و هدف: کلستاز يعني انسداد در مجراي صفراوي که در طي آن اسيدهاي صفراوي سمي در کبد و سيستم هاي گردشي بدن تجمع مي يابد و خاصيت سميت آن ها نيز درهپاتوسيت ها افزايش مي يابد. يکي از پيامدهاي کلستاز اثر آن بر روي حافظه است که باعث تخريب حافظه فضايي مي شود و ناحيه هيپوکمپ نقش اصلي را در عملکرد حافظه ايفا مي کند. هدف: در اين پژوهش، اثرات بيماري کلستاز کبدي بر روي ميزان بيان ژن هاي Bcl-xl در فرآيند مرگ برنامه ريزي شده سلول (آپوپتوز) در ناحيه هيپوکمپ موش هاي صحرايي نر و همچنين تاثير داروي نوروايد (MLC901) در جهت جلوگيري از ايجاد تغييرات در بيان ژن مذکور بررسي شد.
مواد و روش ها: اين کار بر روي 16 سر موش صحرايي نر به وزن 220 تا 240 گرم انجام شد که به چهار گروه اصلي تقسيم شدند که شامل گروه کنترل (شاهد)، (استرس جراحي)
Sham-NeuroAid و BDL (بستن مجراي صفراوي) و BDL-NeuroAid مي باشند. سپس ناحيه هيپوکمپ استخراج شد و پس از طي مراحل استخراج RNA و سنتز cDNA، سنجش بيان ژن توسط تکنيک Real-Time PCR مورد بررسي قرار گرفت. نتايج با استفاده از نرم افزار SPSS version 20 و آزمون ANOVA يک طرفه و آزمون تعقيبي توکي با سطح معناداري (P?0.05) آناليز شدند.
نتايج: نتايج گروه هاي شم-نوروايد و
BDL -نوروايد نشان مي دهد که داروي نوروايد به طور معناداري باعث افزايش بيان ژن Bcl-Xl در اين گروه ها نسبت به گروه کنترل شده است، اما تغيير معناداري در بيان ژن Bcl-Xl متعاقب اثر کلستاز در گروه BDL مشاهده نشده است.
نتيجه گيري: در مجموع به نظر مي رسد تيمار با داروي نوروايد مي تواند عوارض منفي کلستاز را به وسيله کاهش آپوپتوز اصلاح کند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

مولایی، پ.، و ناصحی، م.، و هاشمی، م. (1396). بررسی اثر کلستاز و داروی نورواید بر بیان ژن -Bcl-xl در ناحیه هیپوکمپ موش های صحرایی نر. دانشور پزشکی, 25(132 ), 7-14. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=309587Vancouver : کپی

مولایی پژمان، ناصحی محمد، هاشمی مهرداد. بررسی اثر کلستاز و داروی نورواید بر بیان ژن -Bcl-xl در ناحیه هیپوکمپ موش های صحرایی نر. دانشور پزشکی. 1396 [cited 2021October17];25(132 ):7-14. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=309587IEEE : کپی

مولایی، پ.، ناصحی، م.، هاشمی، م.، 1396. بررسی اثر کلستاز و داروی نورواید بر بیان ژن -Bcl-xl در ناحیه هیپوکمپ موش های صحرایی نر. دانشور پزشکی, [online] 25(132 ), pp.7-14. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=309587. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 139 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی