برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

شکل گيري فضا در اثر پيوند مفهومي «موسيقي-رياضي» و معماري (مطالعه موردي: جلوخان و آسمانه گنبدخانه مسجد شيخ لطف اله اصفهان)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده معماری و شهرسازی، دانشگاه هنر اسلامی تبریز، تبریز، ایران
 
چکیده: 
قواعد و تناسبات در اعداد، هندسه و موسيقي، از ديرباز مورد توجه محققان بوده است. استخراج و تطبيق برخي از اين قواعد، تناسبات و بررسي آن ها با معماري بناهاي فاخر، از موضوعات پيچيده و همه جانبه درخور توجه مي باشند. از اين رو مي توان در بررسي ميان موسيقي و رياضي، اقدام به تعريف معيارهايي مشخص نمود. معيارهايي که امکان تطبيق آن ها با معماري مورد سوال و کنکاش است. هدف اين نوشتار يافتن رابطه بين «موسيقي و رياضيات»، «معماري و موسيقي» و «معماري و رياضيات»، و تعيين مرزبندي و نقاط مشترک ميان اين علوم است تا از اين طريق به الگويي هندسي در جلوخان مسجد شيخ لطف اله، و نمود اين رابطه ها ميان آسمانه گنبدخانه اين مسجد با موسيقي دست يافت. براي تحقق هدف مذکور، روابط بين معماري و موسيقي و معماري و رياضيات، جهت تطبيق در قالب يک مفهوم به عنوان موسيقي – رياضي، تحليل شده که متغيرهايي نظير تعادل، توازن و تقارن، تزئينات و تناسبات، احساس شنيداري، فلسفه اعداد، تناسبات عددي، هندسه ترسيمي و روابط عددي، از عوامل موثر در آن هستند. اين تحقيق از نوع پژوهش هاي نظري مي باشد که بخش مباني نظري آن با روش تفسيري تاريخي انجام شده و در مطالعه موردي که بر معماري جلوخان و آسمانه گنبدخانه مسجد شيخ لطف اله، صورت مي گيرد، از استدلال منطقي استفاده گرديده است. نتايج تحقيق نشان مي دهد: اکثر نقاط هندسي جلوخان از نقاط شروع تا پايان، خطوط اصلي، خطوط تقارن ها، خطوط طاق ها، خطوط مقرنس ها و بسياري از جزئيات جلوخان مسجد بر الگوي پيش فرض منطبق است. الگويي که با استفاده از تشابه دستگاه شور سل، در مدولي تلفيقي از رياضيات و موسيقي شکل گرفته است و هارموني زيباي اين دستگاه ايراني در جلوخان مسجد و جداره هاي ميدان نقش جهان نيز ديده مي شود. همچنين هارموني دستگاه شور در تزئينات اوج گيرانه آسمانه مسجد نيز ديده مي شود و اين تزئينات هارمونيک، گواهي از زيرتر شدن نت هاي موسيقي و يا به عبارتي، بيشتر شدن فرکانس نت ها در دستگاه شور نيز مي باشند.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
مقالات بین المللی مرتبط: 
  • No item.
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

تخمچیان، ع.، و قره بگلو، م.، و نژادابراهیمی، ا. (1396). شکل گیری فضا در اثر پیوند مفهومی «موسیقی-ریاضی» و معماری (مطالعه موردی: جلوخان و آسمانه گنبدخانه مسجد شیخ لطف اله اصفهان). پژوهش های معماری اسلامی, 5(2 (پیاپی 15) ), 108-129. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=309401Vancouver : کپی

تخمچیان علی، قره بگلو مینو، نژادابراهیمی احد. شکل گیری فضا در اثر پیوند مفهومی «موسیقی-ریاضی» و معماری (مطالعه موردی: جلوخان و آسمانه گنبدخانه مسجد شیخ لطف اله اصفهان). پژوهش های معماری اسلامی. 1396 [cited 2022January22];5(2 (پیاپی 15) ):108-129. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=309401IEEE : کپی

تخمچیان، ع.، قره بگلو، م.، نژادابراهیمی، ا.، 1396. شکل گیری فضا در اثر پیوند مفهومی «موسیقی-ریاضی» و معماری (مطالعه موردی: جلوخان و آسمانه گنبدخانه مسجد شیخ لطف اله اصفهان). پژوهش های معماری اسلامی, [online] 5(2 (پیاپی 15) ), pp.108-129. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=309401. 

 
بازدید یکساله 742 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی