برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1396 , دوره  4 , شماره  1 ; از صفحه 21 تا صفحه 31 .
 
عنوان مقاله: 

تشخيص بيماري تيروئيد با استفاده از ترکيب شبکه هاي عصبي به روش سلسله مراتبي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* خراسان رضوی، تربت حیدریه، دانشگاه تربت حیدریه، گروه کامپیوتر
 
چکیده: 

مقدمه: غده تيروئيد نسبت به غده هاي ديگر بدن بيشتر دچار مشکل مي شود و در صورت عدم تشخيص به موقع بي نظمي هاي تيروئيد، بيمار دچار حمله تيروئيدي و يا کماي ميگزدم شده که ممکن است منجر به مرگ گردد. از اين رو تشخيص بي نظمي هاي تيروئيد (پرکاري يا کم کاري) بر پايه تست هاي آزمايشگاهي و کلينيکي امري ضروري است. هدف از اين پژوهش ارائه مدلي مبتني بر تکنيک داده کاوي است که قابليت پيش بيني بيماري تيروئيد از نظر کم کاري و پرکاري را داشته باشد.
روش: اين مطالعه از نوع توصيفي-تحليلي بوده و پايگاه داده آن شامل 7200 رکورد مستقل مبتني بر 21 ريسک فاکتور و برگرفته شده از مرجع داده
UCI مي باشد که از اين تعداد 70% نمونه ها جهت آموزش و 30% آن ها جهت آزمون استفاده شده است. اين پژوهش ابتدا به بررسي عملکرد شبکه هاي عصبي، به منظور تشخيص بيماري تيروئيد پرداخته و سپس به ارائه الگوريتمي به نام ترکيب شبکه هاي عصبي به روش سلسله مراتبي مي پردازد.
نتايج: پس از مدل سازي و مقايسه مدل هاي توليد شده و ثبت نتايج دقت پيش بيني بيماري تيروئيد با استفاده از روش شبکه عصبي 96.6% و روش سلسله مراتبي 100 % به دست آمد.
نتيجه گيري: کاهش خطاي تشخيص بيماري تيروئيد همواره يکي از اهداف محققين بوده است. استفاده از روش هاي مبتني بر داده کاوي مي تواند به کاهش اين خطا کمک کند. اين مطالعه ضمن تشخيص بيماري تيروئيد به کمک شبکه هاي عصبي، نشان مي دهد که ارائه روش قوي تري به نام ترکيب شبکه هاي عصبي به صورت سلسله مراتبي منجر به بهبود دقت تشخيص مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

ذباح، ا.، و یثربی نائینی، س.، و رمضان پور، ز.، و صحراگرد، خ. (1396). تشخیص بیماری تیروئید با استفاده از ترکیب شبکه های عصبی به روش سلسله مراتبی. انفورماتیک سلامت و زیست پزشکی, 4(1), 21-31. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=308123Vancouver : کپی

ذباح ایمان، یثربی نائینی سیداحسان، رمضان پور زهرا، صحراگرد خدیجه. تشخیص بیماری تیروئید با استفاده از ترکیب شبکه های عصبی به روش سلسله مراتبی. انفورماتیک سلامت و زیست پزشکی. 1396 [cited 2021September22];4(1):21-31. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=308123IEEE : کپی

ذباح، ا.، یثربی نائینی، س.، رمضان پور، ز.، صحراگرد، خ.، 1396. تشخیص بیماری تیروئید با استفاده از ترکیب شبکه های عصبی به روش سلسله مراتبی. انفورماتیک سلامت و زیست پزشکی, [online] 4(1), pp.21-31. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=308123. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 203 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی