برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1394 , دوره  3 , شماره  1 ; از صفحه 57 تا صفحه 64 .
 
عنوان مقاله: 

رابطه نگرش‎هاي مذهبي با افسردگي، اضطراب، استرس در دانشجويان دانشگاه گيلان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده علوم انسانی و اجتماعی، دانشگاه کردستان، سنندج، ایران
 
چکیده: 

سابقه و هدف: در عصر جديد، پيشرفت علم و تکنولوژي از يک سو شرايط زندگي را تسهيل نموده است و از سوي ديگر تحولات سريع اجتماعي و پيچيدگي هاي زندگي امروزي سلامت و آرامش را تهديد مي کند. به همين دليل افراد اغلب از اضطراب، افسردگي، رنجش بي دليل يا از بي کفايتي در رويارويي با مشکلات زندگي رنج مي برند. پژوهش حاضر با هدف بررسي رابطه نگرش هاي مذهبي با افسردگي، اضطراب و استرس در دانشجويان دانشگاه گيلان در سال 1392 انجام گرفت.
مواد و روش ها: پژوهش حاضر، يک مطالعه توصيفي از نوع همبستگي است. جامعه آماري پژوهش حاضر، کليه دانشجويان دانشگاه گيلان در سال تحصيلي 1392- 1391 بودند. حجم نمونه 100 نفر بود که به صورت نمونه گيري خوشه اي انتخاب شدند. براي جمع آوري داده ها از پرسشنامه سنجش نگرش هاي مذهبي سراج زاده (1377) و پرسشنامه مقياس افسردگي، اضطراب، استرس (DASS-21) استفاده شد. نتايج به دست آمده با ضريب همبستگي پيرسون تحليل شدند.
يافته ها: نتايج حاصل از اين پژوهش نشان داد که بين نگرش مذهبي با افسردگي (r=0.258 و p<0.05) و استرس (r=-0.247 و p<0.05) همبستگي منفي و رابطه معناداري وجود دارد و بين نگرش هاي مذهبي با اضطراب (r=-0.192 و p<0.08) رابطه معناداري يافت نشد.
استنتاج: با توجه به نتايج به دست آمده مي توان گفت کساني که نگرش هاي مذهبي بالاتر و معنويت بيشتري دارند، از سلامت روان بيشتري برخوردار هستند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 207
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی