برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1395 , دوره  16 , شماره  62 ; از صفحه 117 تا صفحه 157 .
 
عنوان مقاله: 

توسعه مدلي براي ارزيابي و رتبه بندي پروژه هاي عمراني با توجه به احتمال وقوع ريسک و تاثير آن در عملکرد ساخت (مورد مطالعه: معاونت مهندسي و مجري طرح هاي عمراني يک رده نظامي)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه سمنان
 
چکیده: 

افزايش سرمايه گذاري در بخش هاي عمراني در نيروهاي مسلح، علاوه بر تامين نيازهاي اساسي مي تواند تاثير مثبتي در پيشبرد اهداف راهبردي داشته باشد، ليکن در راه رسيدن به اين اهداف، ريسک هايي وجود دارد که لازم است پيش از شروع هر پروژه، اين موارد شناسايي و کنترل شود. در اين خصوص هدف اصلي اين مقاله، شناسايي، ارزيابي و مديريت ريسک پروژه هاي عمراني يک رده نظامي از نيروهاي مسلح ايران، با يک رويکرد تلفيقي فنون تصميم گيري چند معياره است. اين رويکرد مي تواند به عنوان ابزاري مناسب در خصوص سنجش ريسک هاي ساخت پروژه هاي عمراني، برنامه ريزي جهت کنترل آنها و شناسايي پروژه هاي کم ريسک استفاده شود. در اين پژوهش ابتدا با مطالعه کتابخانه اي، ريسک هاي ساخت پروژه هاي عمراني استخراج مي شود. سپس در مرحله اول رويکرد پيشنهادي، با کمک فن تحليل سلسله مراتبي و نظرات خبرگان، ريسک هاي شناسايي شده بر اساس احتمال وقوع نسبت به يکديگر، وزن دهي مي شوند. در مرحله دوم تحقيق با بررسي ميزان تاثير ريسک هاي شناسايي شده در عملکرد ساخت و با کمک نظرسنجي دوم و روش ويکور، شناسايي پروژه هاي کم ريسک ميسر مي شود. نتايج مرحله اول نشان مي دهد، ريسک هاي مربوط به نظارت، طراحي و ساخت و همچنين مسائل مالي و اعتباري در ميان زيرگروه هاي اصلي از لحاظ احتمال وقوع نسبي با ضرايب 0.38 و 0.28 در رتبه اول و دوم قرار داشته و ريسک هاي مربوط به حوادث جغرافيايي و اقتصادي با ضريب اهميت 0.13 در رتبه آخر قرار دارد. همچنين خروجي نظرسنجي در مرحله دوم، بيانگر فهرستي از پروژه هاي عمراني رتبه بندي شده بر اساس ميزان تاثير ريسک در عملکرد ساخت آنهاست.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

شفیعی نیک آبادی، م.، و شفیعی نیک آبادی، م.، و حسینی، س. (1395). توسعه مدلی برای ارزیابی و رتبه بندی پروژه های عمرانی با توجه به احتمال وقوع ریسک و تاثیر آن در عملکرد ساخت (مورد مطالعه: معاونت مهندسی و مجری طرح های عمرانی یک رده نظامی). مدیریت نظامی, 16(62), 117-157. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=307217Vancouver : کپی

شفیعی نیک آبادی مجتبی، شفیعی نیک آبادی محسن، حسینی سیدمحمدحسن. توسعه مدلی برای ارزیابی و رتبه بندی پروژه های عمرانی با توجه به احتمال وقوع ریسک و تاثیر آن در عملکرد ساخت (مورد مطالعه: معاونت مهندسی و مجری طرح های عمرانی یک رده نظامی). مدیریت نظامی. 1395 [cited 2021October21];16(62):117-157. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=307217IEEE : کپی

شفیعی نیک آبادی، م.، شفیعی نیک آبادی، م.، حسینی، س.، 1395. توسعه مدلی برای ارزیابی و رتبه بندی پروژه های عمرانی با توجه به احتمال وقوع ریسک و تاثیر آن در عملکرد ساخت (مورد مطالعه: معاونت مهندسی و مجری طرح های عمرانی یک رده نظامی). مدیریت نظامی, [online] 16(62), pp.117-157. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=307217. 

 
بازدید یکساله 502 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی