برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1379 , دوره  2 , شماره  6 ; از صفحه 91 تا صفحه 96 .
 
عنوان مقاله: 

ارزيابي بافت شناسي استفاده از ژلاتين ماتريكس استخوان در ترميم نقص استخوان درشت ني در خرگوش

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشکده پزشکی، گروه علوم تشریح
 
چکیده: 

هدف: استفاده از ژلاتين ماتريکس استخواني (BMG: Bone Matrix Gelatin) براي هدايت استخوانسازي در ترميم استخوان درشت ني (Tibia) در خرگوش نيوزلندي سفيد
مواد و روشها: در اين پژوهش براي ارزيابي استخوانسازي تازه در استخوانهاي بلند (Tibia) از BMG استفاده شده است. براي اين منظور 6 سر خرگوش نر بالغ با 24 هفته سن، وزن تقريبي 3.71 کيلوگرم از نژاد نيوزلندي سفيد انتخاب و از استخوانهاي بلند آنها به روش M.Urist، ژلاتين ماتريکس استخواني BMG تهيه شد. سپس 12 سر خرگوش از همان نژاد انتخاب و طي عمل جراحي سطح داخلي درشت ني پاي راست آنها حدود 2.5 سانتي متر پايين تر از کنديل داخلي با استفاده از مته دندانپزشکي به قطر 3.5 ميلي متر سوراخ شد. در 6 سر از حيوانها در محل سوراخ دو ميلي گرم از ذرات BMG کار گذاشته شد (نمونه هاي آزمايشي). در 6 مورد باقي مانده (نمونه هاي شاهد) از اين ذرات استفاده نشد. براي ارزيابي ميزان ترميم، حيوانها در روزهاي 40 و 60 با دوز بالاي کلروفرم کشته شدند و از نمونه هاي به دست آمده لام بافت شناسي تهيه شد. لامها با ميکروسکوپ نوري مطالعه شدند. همچنين براي ارزيابي بافت استخواني متراکم تشکيل شده در گروه آزمايشي با نمونه هاي طبيعي لامهاي مشابه از دو نمونه با استفاده از ميکروسکوپ نوري و عدسي مدرج مطالعه شد و با روش آماري Mann-Witney non parametric evaluation تجزيه و تحليل شدند.
يافته ها: بررسيهاي بافتي نشان داد که در نمونه هاي آزمايشي بافت استخواني متراکم طبيعي تشکيل يافته اما در گروه شاهد چنين بافتي مشاهده نشد. مقايسه بافت استخواني تازه تشکيل يافته در نمونه هاي آزمايشي با استخوانهاي طبيعي با استفاده از ميکروسکوپ نوري و تجزيه و تحليل آماري نشان دهنده جوان بودن اين استخوان در نمونه هاي آزمايشي بود.
نتيجه گيري: با توجه به قدرت هدايت استخوانسازي BMG در استخوانهاي بلند، اين ماده مي تواند کاربرد باليني داشته باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 114
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی