برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
خرداد 1396 , دوره  7 , شماره  13 ; از صفحه 0 تا صفحه 0 .
 
عنوان مقاله: 

اثربخشي هنردرماني با رويکرد نقاشي بر تکانشگري کودکان مبتلا به اختلال بيش فعالي/نارسايي توجه

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه رازی، کرمانشاه، ایران
 
چکیده: 

هدف: در چند دهه گذشته تکانشگري دوران کودکي يکي از موضوعات مطالعاتي بسيار گسترده در تحول کودک بوده است. تکانشگري بر زندگي فرد در آينده تاثير مي گذارد و سبب ايجاد مشکلات بسياري چون تخريب روابط با همسالان مي گردد. اين مطالعه به منظور تعيين اثربخشي هنردرماني با رويکرد نقاشي بر تکانشگري کودکان مبتلا به اختلال بيش فعالي/نارسايي توجه انجام شد.
روش بررسي: طرح مطالعه شبه تجربي، از نوع پيش آزمون-پس آزمون با گروه کنترل بود. جامعه آماري شامل تمامي کودکان سن 8 تا 12 سال مدارس شهر کرمانشاه بود. از طريق نمونه گيري خوشه اي مرحله اي، 5 مدرسه انتخاب و پس از تکميل پرسشنامه و دارا بودن ملاک هاي ورود، 24 دانش آموز به صورت تصادفي در دو گروه آزمايشي و کنترل قرار گرفتند. جلسات براي گروه آزمايش در 9 جلسه و به مدت 45 تا 60 دقيقه، دو بار در هفته اجرا شد. گروه ها در پيش آزمون و پس آزمون توسط پرسشنامه خودبازداري وينبرگر و شوارتز ارزيابي شدند. تجزيه وتحليل داده ها با استفاده از روش آماري تحليل کواريانس انجام گرفت.
يافته ها: نتايج نشان دادند که تکانشگري در گروه آزمايش به طور معناداري کاهش يافته است (p<0.001)
نتيجه گيري: با توجه به موثر بودن هنردرماني بر کاهش تکانشگري کودکان مبتلا به اختلال بيش فعالي/ نارسايي توجه، پيشنهاد مي شود روان شناسان و متخصصان کودک از اين شيوه درماني نيز در کاهش تکانشگري اين کودکان استفاده کنند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 279
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی