برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1394 , دوره  23 , شماره  2 ; از صفحه 15 تا صفحه 22 .
 
عنوان مقاله: 

مقايسه تاثير انواع کلاه ايمني در پيشگيري از آسيب هاي سر، صورت و گردن در تصادفات موتورسيکلت: بررسي مشاهده اي آينده نگر

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه جراحی مغز و اعصاب، دانشگاه علوم پزشکی تهران، بیمارستان سینا
 
چکیده: 

زمينه و هدف: آسيب هاي سر، شايع ترين علت مرگ و مير سرنشينان موتورسيکلت به دنبال حوادث ترافيکي هستند. تاثير مثبت استفاده از کلاه ايمني در کاهش مرگ و مير موتورسواران در مطالعات بسياري مطرح و تاييد شده است. از منظر باليني، يافتن نوع خاصي از کلاه ايمني که در مقايسه با ساير انواع بتواند محافظت بيشتري از سر، صورت و گردن به عمل آورد، موضوع مورد بحث مطالعات بسياري بوده است. با اين حال بيشتر مطالعات در اين باره گذشته نگر و يا با تعداد نمونه اندک صورت گرفته اند.
مواد و روش ها: اين پژوهش به صورت آينده نگر در بين سال هاي 1391 الي 1393 در مرکز تروما بيمارستان سينا صورت گرفت. مصدومين موتورسوار داراي کلاه ايمني که تروما به ناحيه سر و گردن داشتند، بدون در نظر گرفتن سن، جنس، و شدت تروما وارد مطالعه شدند. بيماران بر اساس انواع کلاه ايمني موجود در بازار کشور به 4 گروه تقسيم شدند. جزئيات آسيب ارگان-هاي بدن و همچنين شدت تروما بر اساس معيار استاندارد
ISS براي هر بيمار ثبت گرديد. پيگيري کوتاه مدت و بلند مدت بيماران طي مراجعه به درمانگاه نوروتروما و پزشکي قانوني بيمارستان سينا صورت گرفت. اطلاعات به دست آمده با نرم افزار SPSS 22 آناليز و از T-TEST، X2 و رگرسيون لجستيک دو حالته و چند حالته استفاده شد.
يافته ها: 384 بيمار (371 مرد، 13 زن) داراي کلاه ايمني و ضربه به سر، واجد معيارهاي ورود به مطالعه بودند. ميانگين سني بيماران 13±32 بود. ميانگين شدت تروما بر اساس
ISS در بيماران 8.45±6.9 بود. 6 مورد فوت (GOS=1) در بيمارستان (6/1%) حادث گرديد. در تروماهاي صورت با درجه AIS=1 کلاه هاي جلو باز و پوشاننده ورتکس و گوش ها نسبت به کلاه جلو بسته به ترتيب 2 برابر و 4 برابر شانس بيشتري براي آسيب صورت ايجاد نمودند (هر دو P =0.002; 95% CI : 1.7، 10.5). اين ميزان در تروماهاي صورت با درجه AIS=2 بيش از 14 برابر بود. (P=0.009, 95% CI: 1.98, 122.8) ساير آسيب هاي جمجمه و مغز و گردن ارتباط معني داري با نوع کلاه ايمني نداشتند.
نتيجه گيري: به نظر مي رسد استفاده از کلاه جلو بسته محافظت بيشتري در برابر آسيب هاي خفيف، متوسط و احتمالا شديد صورت، نسبت به انواع ديگر کلاه ايمني ايجاد مي کند. ارتباطي بين نوع کلاه ايمني و آسيب هاي جمجمه، مغز و گردن ديده نشد. به نظر مي رسد مي توان کلاه جلو بسته را به عنوان کلاه ايمني استاندارد به موتورسواران پيشنهاد کرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 347
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی