برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1396 , دوره  25 , شماره  1 ; از صفحه 100 تا صفحه 126 .
 
عنوان مقاله: 

ارتقاء کيفيت فرآيند هاي جراحي و درمان با استفاده از نمودارهاي کنترل جمع تجمعي: يک بررسي جامع و کاربردي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مجتمع مهندسی صنایع، دانشگاه صنعتی مالکاشتر
 
چکیده: 

زمينه و هدف: توسعه استفاده از روش هاي کنترل فرآيند آماري، در حوزه هاي مختلف پزشکي، امروزه يکي از موضوعات جذاب براي محققين است. تجزيه و تحليل هاي اطلاعات بيماران با رويکرد کنترل فرآيند آماري، مي تواند در پايش اثربخش، و بهبود کيفيت فرآيندهاي جراحي و ديگر خدمات درماني نقش مهمي را ايفا نمايد. در ميان روش هاي کنترل فرآيند آماري، نمودارهاي جمع تجمعي به سبب تفسير آسان و حساسيت بالا در تشخيص تغييرات کوچک و متوسط، بيش از ديگر روش ها از سوي محققين مورد استفاده قرار گرفته است. اين مطالعه جامع درصدد است که تاثير مثبت و استثنايي استفاده از اين نوع نمودارها را در فرآيند جراحي، فرآيند درمان بيماران و ديگر فرآيندهاي بيمارستاني نشان دهد.
مواد و روش ها: مطالعه حاضر، يک پژوهش جامع مروري است که با بهره برداري از منابع علمي معتبر منتشر شده، بدون محدوديت زماني، به بررسي جامع تحقيقات و نتايج حاصل از استفاده از نمودارهاي کنترل جمع تجمعي در بخش هاي مختلف بهداشت و درمان مي پردازد.
يافته ها: اين تحقيق نشان مي دهد که از مدل هاي مختلف نمودارهاي کنترل جمع تجمعي، مي توان به صورت اثربخش در بهبود و کنترل فرآيندهاي جراحي و درماني، استفاده کرد. روش هاي تعديل ريسک که با در نظر گرفتن مخاطرات پيش از عمل بيماران، به همگن سازي و تعديل تاثير شرايط جسماني و فيزيولوژيکي بيماران مي پردازد، از موثرترين نمودار هاي جمع تجمعي بکارگرفته شده مي-باشد.
نتيجه گيري: نمودارهاي جمع تجمعي، بايد با توجه نقاط ضعف و قوت هر يک از نمودارها و توزيع چگالي احتمال داده ها، مورد استفاده قرار گيرد. اين تحقيق نشان مي دهد که بکارگيري روش هاي تعديل ريسک در نمودارهاي جمع تجمعي مي تواند نتايج عملکرد بخش جراحي را با دقت بيشتري منعکس نمايد. همچنين استفاده از روش جمع تجمعي در منحني هاي يادگيري نيز مي تواند بخوبي و به صورت کارآ سطح عملکرد کارآموزان پزشکي را پايش کند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

آتشگر، ک.، و النچری، ع. (1396). ارتقاء کیفیت فرآیند های جراحی و درمان با استفاده از نمودارهای کنترل جمع تجمعی: یک بررسی جامع و کاربردی. نشریه جراحی ایران, 25(1), 100-126. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=305689Vancouver : کپی

آتشگر کریم، النچری عطیه. ارتقاء کیفیت فرآیند های جراحی و درمان با استفاده از نمودارهای کنترل جمع تجمعی: یک بررسی جامع و کاربردی. نشریه جراحی ایران. 1396 [cited 2021May18];25(1):100-126. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=305689IEEE : کپی

آتشگر، ک.، النچری، ع.، 1396. ارتقاء کیفیت فرآیند های جراحی و درمان با استفاده از نمودارهای کنترل جمع تجمعی: یک بررسی جامع و کاربردی. نشریه جراحی ایران, [online] 25(1), pp.100-126. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=305689. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 110 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی