برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

اثر عصاره جلبک قهوه اي خليج فارس (Sargassum Oligocystum) بر انگل ليشمانيا ماژور (MRHO/IR/ 75 /ER) در محيط آزمايشگاهي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* کالج مونگمری، مریلند، ایالات متحده آمریکا، 20850
 
چکیده: 

زمينه و اهداف: ليشمانيازيس بيماري ناشي از انگل هاي تک ياخته اي ليشمانيا مي باشد. عصاره هاي گياهي و ترکيبات مشتق شده از آن ها منبع غني از ترکيبات دارويي را فراهم مي کنند که اين داروها توسط سازمان بهداشت جهاني به عنوان داروهاي کانديد درمان بسياري از بيماري ها در نظر گرفته شده است. هدف از انجام اين مطالعه بررسي اثرات ضد ليشمانيايي عصاره جلبک قهوه اي خليج فارس در مقايسه با داروي کنترل گلوکانتيم در محيط آزمايشگاهي مي باشد.
مواد و روش کار: پروماستيگوت هاي انگل ليشمانيا ماژور در محيط کشت
RPMI- 1640 حاوي 10 درصد FBS و آنتي بيوتيک، در دماي 1±24 کشت داده شد و تاثير غلظت هاي مختلف جلبک قهوه اي خليج فارس در مقايسه با گلوکانتيم بر روي پروماستيگوت هاي انگل ليشمانيا ماژور با روش رنگ سنجي MTT موردبررسي قرار گرفت. ميزان جذب نوري به وسيله دستگاه اليزا ريدر در طول موج 630-540 نانومتر قرائت شد و سپس نتايج به صورتIC 50 ( (Inhibitory concentration %50بيان شده است.
يافته ها: ميزان
IC 50 عصاره بعد از 72 ساعت انکوباسيون، براي ليشمانيا ماژورmg/mL 20 به دست آمد به طوري که ميزان IC 50 داروي کنترل گلوکانتيم برابرmg/ml 21.8 براي ليشمانيا ماژور هست.
نتيجه گيري: اثربخشي اين عصاره بر روي اين گونه انگل تقريبا معادل گلوکانتيم مي باشد و بنابراين داراي پتانسيل استفاده از آن به عنوان داروي ضد ليشمانيايي مي باشد اما ضرورت انجام آزمايش هاي بيشتري جهت ارزيابي اين عصاره بر روي انگل ليشمانيا در مدل هاي حيواني و
In vivo احساس مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 97
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی