برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
مرداد 1396 , دوره  75 , شماره  5 ; از صفحه 387 تا صفحه 392 .
 
عنوان مقاله: 

اندازه گيري سطح آلبومين سرم در بيماران سوخته و تعيين رابطه آن با سطح سوختگي و طول مدت بستري در بيمارستان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، خیابان ولیعصر، خیابان یاسمی، بیمارستان شهید مطهری، مرکز تحقیقات سوختگی
 
چکیده: 

زمينه و هدف: کاهش سطح آلبومين سرم (هايپوآلبومينمي) يک يافته شايع در بيماران سوخته است اما رابطه آن با ميزان مرگ و مير بيماران سوخته به طور دقيق مشخص نشده است. هدف مطالعه حاضر اندازه گيري سطح آلبومين سرم در بيماران سوخته و تعيين رابطه آن با سطح سوختگي و طول مدت بستري در بيمارستان بود.
روش بررسي: اين مطالعه مقطعي بر روي بيماران بالاي
?? سال که در شش ماهه دوم سال 1393 و در 24 ساعت اول سوختگي به بيمارستان شهيد مطهري تهران مراجعه کردند انجام شد. براي همه بيماراني که وارد مطالعه شدند، CBC، آلبومين، کراتينين توتال، پروتيين، BUN و کلسيم در روزهاي بستري، يک هفته پس از بستري و در بيماراني که بد حال مي شدند، به صورت روزانه و در ساير بيماران يک روز پيش از ترخيص مورد بررسي قرار گرفت.
يافته ها: پژوهش حاضر نشان داد که ميانگين مقدار آلبومين در گروه ترخيص شده در روز پذيرش، يک هفته پس از پذيرش و به هنگام ترخيص به طور معناداري بالاتر از گروه فوت شده بود (
P<0.001). همچنين ميان سطح سوختگي و ميزان آلبومين ارتباط معناداري وجود داشت (P<0.001)، به طوري که هر چه سطح سوختگي بالاتر بود ميزان آلبومين پايين تر بود ولي بين ميزان آلبومين با سن و طول مدت بستري در بيمارستان رابطه معناداري مشاهده نشد.
نتيجه گيري: پژوهش حاضر نشان داد که سطح آلبومين سرم مي تواند به عنوان يک شاخص قابل اتکا براي تعيين وضعيت بيماران سوخته کاربرد داشته باشد، ولي پيدا کردن راهکاري براي رساندن سطح آلبومين به حد مناسب نيازمند پژوهش هاي بيشتر مي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 241
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی