برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
خرداد 1396 , دوره  24 , شماره  156 ; از صفحه 72 تا صفحه 92 .
 
عنوان مقاله: 

استفاده از پلاسماي غني از پلاکت در بازسازي ديسک بين مهره اي: مروري بر مطالعات پيش باليني و آزمايشات باليني

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه فارموکولوژی، مرکز تحقیقات علوم دارویی رازی، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران
 
چکیده: 

دژنراسيون ديسک بين مهره اي (Intervertebral disc degeneration) يک بيماري متداول و شايع است که معمولا از دهه سوم زندگي افراد شروع مي شود و يکي از دلايل موثر در مشکلات اجتماعي و اقتصادي به حساب مي آيد. نتايج حاصل از چندين مطالعه نشان داده است که پلاسماي غني شده از پلاکت (Platelet-rich plasma)، قابليت تحريک رشد و تکثير سلولي و بازسازي ماتريکس خارج سلولي را دارد. با اين حال نتايج مطالعات هنوز قدري محدود و ناکافي بوده و مطالعات بيشتري جهت روشن شدن نقش پلاسماي غني شده از پلاکت (PRP) در پيشگيري و درمان بيماري دژنراسيون ديسک بين مهره اي (IDD) مورد نياز مي باشد. هدف از اين مطالعه مروري، خلاصه سازي و نقد مطالعات پيش باليني و شواهد باليني موجود در استفاده از PRP و نتايج آن ها در درمان بيماري IDD مي باشد.
در اين مطالعه از پايگاه هاي اطلاعات مقالات علمي جهت جستجو براي يافتن مقالات مورد نظر استفاده شد. در پايان فرآيند بررسي، مقالات مرتبط با موضوعات جستجو شده مورد ارزيابي قرار گرفته اند. همچنين، چندين مطالعه باليني و يک مطالعه موردي باليني نيز در اين مقاله مورد بررسي قرار گرفتند. تمامي نتايج باليني بدست آمده در اين تحقيقات تاثير مثبتي را نشان دادند.
به نظر مي رسد با آن که نتايج تحقيقات تاثير مثبتي را در زمينه استفاده از
PRP جهت درمان دژنراسيون ديسک بين مهره اي نشان داده است اما با اين حال هنوز نمي توان مدرک قطعي را در مورد استفاده از PRP در بازسازي دژنراسيون ديسک بين مهره اي متصور شد و مي بايست مطالعات بيشتري در آينده در اين زمينه صورت پذيرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

شیخ حسن، م.، و محمدی، س.، و نیکبخت، م.، و غیاثی، م. (1396). استفاده از پلاسمای غنی از پلاکت در بازسازی دیسک بین مهره ای: مروری بر مطالعات پیش بالینی و آزمایشات بالینی. علوم پزشکی رازی (مجله دانشگاه علوم پزشکی ایران), 24(156), 72-92. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=304963Vancouver : کپی

شیخ حسن محسن، محمدی سعید، نیکبخت محسن، غیاثی مهدیه. استفاده از پلاسمای غنی از پلاکت در بازسازی دیسک بین مهره ای: مروری بر مطالعات پیش بالینی و آزمایشات بالینی. علوم پزشکی رازی (مجله دانشگاه علوم پزشکی ایران). 1396 [cited 2021November30];24(156):72-92. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=304963IEEE : کپی

شیخ حسن، م.، محمدی، س.، نیکبخت، م.، غیاثی، م.، 1396. استفاده از پلاسمای غنی از پلاکت در بازسازی دیسک بین مهره ای: مروری بر مطالعات پیش بالینی و آزمایشات بالینی. علوم پزشکی رازی (مجله دانشگاه علوم پزشکی ایران), [online] 24(156), pp.72-92. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=304963. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 72 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی