برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

پياده راه در ارتباط با بزرگراه شهري، (نمونه موردي: بزرگراه رسالت حدفاصل پايانه بيهقي و سيدخندان)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه تهران
 
چکیده: 

به دليل توسعه شهرها و به ويژه تراکم بافت هاي مسکوني و شبکه هاي دسترسي، حرکت افراد پياده در امتداد بزرگراه هاي شهري براي انجام سفرهاي روزانه و استفاده از مراکز حمل ونقل عمومي چشم گيرتر از گذشته است. در اين مورد، منظر بزرگراهي براي مسافران پياده، به نوعي طبيعت روزانه است که شهروندان همه روزه به واسطه رفتن به محل کار، منزل يا انجام فعاليت خاص با آن مواجهند. البته، مفهوم طبيعت روزانه و آنچه در منظر روزانه درک مي شود، از مفهوم يک پارک يا فضايي تفريحي، سرگرمي، ورزشي و هواخوري زمانبندي شده متفاوت است.
در اين مقاله، مساله چگونگي بهسازي مسيرهاي پياده در امتداد محورهاي بزرگراه درون شهري و جنبه هاي کيفي برنامه ريزي و طراحي آنها بررسي شده است. اين موضوع با تکيه بر نمونه موردي قطعه اي از بزرگراه رسالت حدفاصل پايانه هاي بيهقي و سيدخندان به عنوان يکي از مهم ترين مناطق اسکان جمعيت و حمل و نقل شهر تهران که مسايل زيادي درزمينه تردد پياده حاشيه بزرگراه دارد، بررسي و آسيب شناسي شده است. چارچوب نظري با ابتناء بر مفهوم اکولوژي منظر فرمن و منظر روزانه کاپلان تدوين شده است. روش کار نيز، نوع تلفيقي راهبرد نمونه موردي-ترکيبي (
synthesizing case) است. در اين روش بررسي از طريق طراحي و موردپژوهي است که به شناخت موضوع، برنامه ريزي و جستجوي راه حل مي پردازد. در اين مورد، جمعبندي کلي حاصل تلفيق مفروضات به کمک متون تخصصي و بررسي هاي ميداني و به ويژه مطالعه موردي است که متکي بر فهم تجربه هاي پيشين به روش هاي کمي و کيفي است.
دستاوردها و نتيجه نهايي نشان مي دهد که در برخي نقاط خاص از شهر، امتداد بزرگراه فرصت مناسبي براي سفرهاي کوتاه روزانه به صورت ايمن و سريع است. همچنين در محدوده مورد مطالعه، براي ارتقاء ايمني، آرامش جسمي - رواني و کيفيت پياده روي در امتداد نمونه موردي و حدفاصل پايانه ها، ايستگاه مترو و مراکز فعاليت، مي تواند مسير پياده اي با توجه به مفاهيم منظر روزانه به صورت ترکيب پل، پياده روهاي موجود و اتصال لکه هاي سبز ايجاد شود. در پايان، تدوين شاخص هاي چگونگي شناسايي نياز به بهسازي و همچنين معيارهاي چگونگي بهسازي قابل تعميم به مساله هاي مشابه در موقعيت هاي ديگر نيز ارايه شده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 132
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی