برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

ارث و وصيت، حق؟ ياحکم؟

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه پیام نور تهران
 
چکیده: 

نگاه غالب در نطام حقوقي ايران درباره ارث و وصيت اين است که آن ها را از احکام مفروض نموده و در نتيحه هرگونه اثر گذاري اراده را در موضوعاتشان مردود پنداشته اند، در حالي که در اين پژوهش به تحقيق ثابت شده است که اين دو نهاد از جنس حقوق و همانند ديگر موضوعات حقوق مدني داراي احکامي هستند که جهت اتيان و پاس داشت مطلوبات آن ها تقنين گرديده است.
بر اساس پژوهش و کاوش در لايه هاي عميق فقهي و حقوقي دراين پژوهش اين فرضيه ارايه و متقن شده است که موضوع و متعلق دو نهاد مزبور، حق ارث بري و حق ارث دهي است، و موجوديت حقوقي آن ها به لحاظ حکمت و علت تشريعي، در جهت پاسداشت حقوق اشخاص در برخورداري ازترکه و نيز مديريت ارث بري و ارث دهي (وصيت) در حوزه مقررات و مفروضات شرعي و قانوني است، از اين روي اين دو نهاد داراي ارتباطات بسيار نزديک ماهيتي، موضوعي و کاربردي هستند و بر يک ديگر اثر گذار و از هم ديگر متاثر مي باشند، در نتيجه اراده مي تواند (همانند ساير حقوق با مراعات حقوق ديگران) به عنوان عنصري اثرگذار در موضوعات و متفرعات اين دو نهاد حقوقي در حقوق زنده و اجرايي مورد پذيرش قرار گيرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

موسوی، س.، و صدری، س.، و باقری، ا.، و عامری، پ. (1395). ارث و وصیت, حق؟ یاحکم؟. دانش حقوق مدنی, 5(1 (پیاپی 9)), 35-46. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=304315Vancouver : کپی

موسوی سیدنصراله، صدری سیدمحمد، باقری احمد، عامری پرویز. ارث و وصیت, حق؟ یاحکم؟. دانش حقوق مدنی. 1395 [cited 2021October24];5(1 (پیاپی 9)):35-46. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=304315IEEE : کپی

موسوی، س.، صدری، س.، باقری، ا.، عامری، پ.، 1395. ارث و وصیت, حق؟ یاحکم؟. دانش حقوق مدنی, [online] 5(1 (پیاپی 9)), pp.35-46. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=304315. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 608 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی