برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

داده کاوي و تحليل رفتار شهروندان در تفکيک زباله از مبدا با بهره گيري از الگوريتم C4.5 درخت تصميم (مطالعه موردي: شهر مشهد)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده کشاورزی، دانشگاه فردوسی مشهد، مشهد، ایران
 
چکیده: 

اهداف: هدف اين پژوهش، ارايه الگوريتم تصميم سازي شهروندان در زمينه همکاري با طرح تفکيک زباله از مبدا و شناسايي مهم ترين متغيرهاي موثر بر رفتار شهروندان در اين زمينه و ايجاد امکان اتخاذ سياست هاي هدفمند به منظور ارتقاي سطح مشارکت شهروندان با طرح تفکيک زباله از مبدا و افزايش سطح کارايي هزينه اي سياست هاي اتخاذ شده است.
روش: اين پژوهش با بهره گيري از دانش نوين داده کاوي و الگوريتم
C4.5 تکنيک درخت تصميم و استفاده از داده ها و اطلاعات 145 شهروند شهر مشهد که در سال 1390 با استفاده از روش نمونه گيري تصادفي ساده جمع آوري شده است، الگوريتم هاي تصميم سازي شهروندان را در زمينه همکاري با طرح تفکيک زباله از مبدأ ارايه مي کند.
يافته ها / نتايج: نتايج اين مطالعه نشان مي دهد که متغير رضايت از طرح تفکيک زباله از مبدا، مهم ترين متغيري است که مي تواند بر رفتار شهروندان در همکاري با اين طرح موثر باشد. متغيرهاي ديگري نيز در سطوح بعدي بر رفتار شهروندان موثرند که از آن جمله مي توان به وضعيت شغلي مادر خانواده، ارزيابي از نحوه ارزش گذاري طرح از زباله تفکيک شده، آگاهي از مزاياي زيست محيطي، اقتصادي و اجتماعي طرح تفکيک زباله از مبدا و سطح تحصيلات اشاره کرد
.
نتيجه گيري: نتايج اين مطالعه مي تواند به سياست گذاران اين عرصه در اتخاذ سياست هاي هدفمند به منظور بهبود وضعيت توسعه شهري و در نهايت ارتقاي سطح رفاه شهروندان که مهم ترين هدف تمامي نهادهاي متولي امور شهر است، کمک کند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

کهنسال، م.، و فیروززارع، ع.، و برادران، م. (1394). داده کاوی و تحلیل رفتار شهروندان در تفکیک زباله از مبدا با بهره گیری از الگوریتم C4.5 درخت تصمیم (مطالعه موردی: شهر مشهد). جغرافیا و توسعه ناحیه ای, 13(1 (پیاپی 24)), 133-155. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=303889Vancouver : کپی

کهنسال محمدرضا، فیروززارع علی، برادران محمدمهدی. داده کاوی و تحلیل رفتار شهروندان در تفکیک زباله از مبدا با بهره گیری از الگوریتم C4.5 درخت تصمیم (مطالعه موردی: شهر مشهد). جغرافیا و توسعه ناحیه ای. 1394 [cited 2021August06];13(1 (پیاپی 24)):133-155. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=303889IEEE : کپی

کهنسال، م.، فیروززارع، ع.، برادران، م.، 1394. داده کاوی و تحلیل رفتار شهروندان در تفکیک زباله از مبدا با بهره گیری از الگوریتم C4.5 درخت تصمیم (مطالعه موردی: شهر مشهد). جغرافیا و توسعه ناحیه ای, [online] 13(1 (پیاپی 24)), pp.133-155. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=303889. 

 
بازدید یکساله 217 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی