برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مقايسه ويژگي هاي تنيدگي، شيوه هاي مقابله، تيپ شخصيتي سي و تيپ شخصيتي دي، در بيماران مبتلا به مولتيپل اسکلروزيس و افراد عادي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه روانشناسی، دانشگاه پیام نور، مرکز خرم آباد، خرم آباد، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: با توجه به اهميت روزافزون تاثير عوامل روان شناختي در بروز و تشديد بيماري هاي مزمن از جمله مولتيپل اسکلروزيس، هدف پژوهش حاضر مقايسه: تنيدگي، شيوه هاي مقابله، تيپ شخصيتي سي و تيپ شخصيتي دي افراد داراي ام. اس. و افرادي عادي بود.
روش: روش تحقيق از نوع پس رويدادي يا علي مقايسه اي بوده است، جامعه آماري شامل تمام افراد عادي و بيماران مبتلا به مولتيپل اسکلروزيس مي باشد که در تابستان و پاييز سال 1393 به متخصصين مغز و اعصاب در استان لرستان مراجعه نموده اند. از جامعه آماري با استفاده از روش نمونه گيري در دسترس، گروه نمونه اي به اندازه 150 نفر (75 فرد عادي و 75 فرد مبتلا) انتخاب شدند، سپس پرسش نامه هاي:استرس (رويدادها و تغييرات زندگي)، شيوه هاي مقابله، تيپ شخصيتي سي و تيپ شخصيتي دي بر روي آنان اجرا شد. براي تحليل داده ها، از روش تحليل واريانس چند متغيري (مانوا) استفاده شد.
نتايج: نتايج نشان داد در مقياس هاي تنيدگي، شيوه مقابله اجتناب و شيوه مقابله حل مساله مدبرانه، نمره کل تيپ شخصيتي سي و مولفه بازداري اجتماعي از مقياس تيپ شخصيتي دي بين دو گروه تفاوت معناداري وجود دارد، در تمام شاخص هاي مطرح شده به جز حل مساله مدبرانه، گروه بيمار نمرات بالاتري را کسب کردند.
بحث و نتيجه گيري: آنچه از يافته ها برمي آيد اين است که استرس به عنوان عامل مهمي در تشديد علائم ام. اس. و همچنين عوامل شخصيتي و شيوه هاي مقابله به عنوان عوامل تعديل کننده استرس و بيماري نقش مهمي را در بيماري مولتيپل اسکلروزيس ايفا مي کند. افراد با تيپ شخصيتي دي و سي در معرض خطر فزاينده بيماري هاي جسمي قرار دارند. محققان اين دو نوع شخصيت را به عنوان يکي از عوامل آسيب شناختي در نظر گرفته اند که ممکن است بر تندرستي و طول عمر اثر بگذارد و نيازمند درمان روان شناختي است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 219
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی