برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1394 , دوره  22 , شماره  6 ; از صفحه 187 تا صفحه 201 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي آزمايشگاهي تاثير نصب تيغه متصل به تکيه گاه پل بر آبشستگي موضعي و الگوي جريان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه علوم و مهندسی آب، دانشگاه بیرجند
 
چکیده: 

سابقه و هدف: تاکنون مطالعات زيادي در خصوص شناخت مکانيزم آبشستگي اطراف سازه هاي هيدروليکي به خصوص پل ها انجام شده و روش هايي هم جهت کنترل و يا کاهش آبشستگي در اطراف آنها مورد بررسي و ارزيابي قرار گرفته اند. در زمينه آبشستگي اطراف پل ها تمرکز تحقيقات بيش تر بر روي پايه بوده است تا تکيه گاه، در حالي که بررسي آمار موجود بر روي شکست پل ها نشان مي دهد که بيش تر مشکلات مربوط به تکيه گاه بوده و بالطبع هزينه هاي بيش تري نيز در اين بخش صرف شده است.
مواد و روش ها: در پژوهش حاضر، عملکرد تيغه متصل به تکيه گاه پل و تاثير پارامترهاي مربوط به آن از جمله ارتفاع تيغه و زاويه نصب آن در کاهش آبشستگي موضعي پيرامون تکيه گاه پل مورد بررسي قرار گرفت.
يافته ها: نتايج نشان داد که زاويه نصب و ارتفاع تيغه، تاثير قابل ملاحظه اي بر ميزان کاهش آبشستگي موضعي پيرامون تکيه گاه پل دارد به طوري که با افزايش ارتفاع تيغه، عملکرد آن در کاهش آبشستگي موضعي پيرامون تکيه گاه پل بهبود مي يابد. همچنين نتايج نشان داد زاويه نصب 40 درجه تيغه مناسب ترين زاويه نصب مي باشد. در ادامه پژوهش مولفه هاي سه بعدي سرعت جريان پيرامون تکيه گاه در حالت نصب تيغه با استفاده از سرعت سنج الکترومغناطيس تعيين و براي رسم الگوي جريان مورد استفاده قرار گرفتند.
نتيجه گيري: بررسي الگوي جريان در حالت نصب تيغه متصل به تکيه گاه نشان داد، اين سازه با ايجاد منطقه کم سرعت پيرامون تکيه گاه و مهار گرداب هاي اوليه، نقش موثري در کاهش آبشستگي موضعي دارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 84
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی