برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

نقش و جايگاه مهندسي ارزش در نظام سلامت در 20 سال اخير (سال هاي 1996 تا 2016)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه مهندسی صنایع، واحد تهران مرکز، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: مهندسي ارزش، که در صنعت بهداشت و درمان با نام آناليز ارزش شناخته مي شود، امروزه به ابزاري استراتژيک براي کاهش هزينه هاي سازمان در زمينه خريد و چرخه ارزش مواد تبديل شده است. با بهره گيري از مهندسي ارزش مي توان به صورت گام به گام، فرصت هاي مطلوب و موانع موجود را شناسايي کرده و به بهبود عملکرد وکاهش هزينه و صرفه جويي در منابع و امکانات دست يافت. در حقيقت در مطالعات مهندسي ارزش تلاش مي شود هزينه هاي غيرضروري طرح، شناسايي شده و با تشويق خلاقيت و هم افزايي کارشناسان در کارگاه هاي مهندسي ارزش راه حل هاي خلاقانه براي حداقل کردن هزينه هاي غيرضروري و ارتقاي کارکرد خدمات مورد نظر ارائه گردد. اين تحقيق به منظور شناخت و تعيين کاربردهاي مهندسي ارزش در نظام سلامت صورت گرفته است.
روش پژوهش: مطالعه حاضر از نوع مروري بوده که مقالات و گزارش هاي مطالعه مهندسي ارزش در بين سال هاي 1996 تا 2016 در سايت ها و پايگاه علمي داده هاي آنلاين، کتب، نشريات و کنفرانس هاي داخلي و خارجي در زمينه مهندسي ارزش با استفاده از کليدواژه هاي مختلفي از جمله: بيمارستان، بهداشت و درمان، مهندسي ارزش، آناليز ارزش به جستجو پرداخته ايم. در اين مطالعه ابتدا کارايي سيستم مهندسي ارزش در جهان و ايران را بررسي نموده و پس از آن کارايي مهندسي ارزش در نظام سلامت در جهان و ايران را مورد بررسي قرار داده ايم.
يافته ها: در مدت 7 سال اجراي اين تکنيک در مراکز درماني آمريکا، توانستند نسبت به سيستم هاي قبلي تا 11 برابر بيشتر صرفه جويي داشته باشند و صرفه جويي در پروژه هاي بهداشت و درمان از 10000 دلار به بالاست. اين تکنيک مي تواند به عنوان يک ابزار استراتژيک در سازمان عمل نموده و در استفاده بهينه از منابع و کاهش هزينه ها به خصوص در بخش سلامت نقش موثري داشته باشد. بيش از 95 درصد از مطالعات مهندسي ارزش در ايران در زمينه هاي توليدي و عمراني بوده و کمتر به مقوله مهندسي ارزش در بخش خدمات و به خصوص نظام سلامت پرداخته شده است.
نتيجه گيري: بکارگيري آناليز ارزش يا مهندسي ارزش در بهداشت و درمان موثر بوده و مي تواند به ابزاري مديريتي براي کاهش هزينه ها و بهبود کيفيت تبديل و تمرکز سازمان را به سمت حياتي ترين نواحي هدايت کند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

روحانی، ز.، و کاظمی پور، ح.، و میرمحمدصادقی، س.، و فلاح، م. (1396). نقش و جایگاه مهندسی ارزش در نظام سلامت در 20 سال اخیر (سال های 1996 تا 2016). مدیریت بهداشت و درمان (نظام سلامت), 8(1 (پیاپی 23)), 19-35. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=301916Vancouver : کپی

روحانی زین العابدین، کاظمی پور حامد، میرمحمدصادقی سیدعلیرضا، فلاح محمد. نقش و جایگاه مهندسی ارزش در نظام سلامت در 20 سال اخیر (سال های 1996 تا 2016). مدیریت بهداشت و درمان (نظام سلامت). 1396 [cited 2021October21];8(1 (پیاپی 23)):19-35. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=301916IEEE : کپی

روحانی، ز.، کاظمی پور، ح.، میرمحمدصادقی، س.، فلاح، م.، 1396. نقش و جایگاه مهندسی ارزش در نظام سلامت در 20 سال اخیر (سال های 1996 تا 2016). مدیریت بهداشت و درمان (نظام سلامت), [online] 8(1 (پیاپی 23)), pp.19-35. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=301916. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 252 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی