برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1396 , دوره  10 , شماره  2 ; از صفحه 16 تا صفحه 26 .
 
عنوان مقاله: 

تعيين مرز توده در تصاوير سه بعدي اولتراسوند خودکار (ABUS) با استفاده از يک مدل شکل پذير

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، میدان رسالت، خیابان هنگام، دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشکده مهندسی کامپیوتر
 
چکیده: 

مقدمه: تصويربرداري اولتراسوند خودکار سه بعدي موسوم به ABUS يک روش تصويربرداري جديد است که به عنوان يک روش غربالگري مکمل براي ماموگرافي، جهت تشخيص زودهنگام سرطان پستان مورد استفاده قرار مي گيرد. بخش بندي توده ها در اين تصاوير نقش بسيار مهمي ايفا مي کند، زيرا نتيجه حاصل از آن جهت تخمين حجم توده، مقايسه هاي زماني و تشخيص خوش خيمي و بدخيمي ضايعه بسيار مهم است.
روش بررسي: در مقاله حاضر، از يک مدل هندسي موسوم به «تکامل مجموعه تراز تنظيم فاصله» جهت بخش بندي توده ها بهره گرفتيم. اين مدل در زمره مدل هاي هندسي مبتني بر لبه قرار مي گيرد که آن را در سه بعد پياده سازي و شرايط مرزي نيومن را اصلاح کرديم. سپس با تنظيم نيرويي به نام نيروي بالوني سعي کرديم منحني اوليه را تا حد امکان به مرزهاي توده نزديک کنيم. در مقاله حاضر، جهت ارزيابي کارايي سيستم پيشنهاد شده، آن را بر روي 50 توده آزمايش کرديم. در آزمايش هاي انجام شده براي ارزيابي روش پيشنهادي از معيار دايس استفاده کرديم.
يافته ها: طي ارزيابي انجام شده به اين نتيجه رسيديم که با استفاده از ضريب بالوني برابر
-5.5 مي توانيم به ميانگين همپوشاني برابر 0.52 بر اساس معيار دايس دست يابيم. اين در حاليست که مدل مشهور کانتور فعال جئودزيک (GAC) به ميانگين همپوشاني برابر 0.28 رسيده است که نشان دهنده کارايي بيشتر روش پيشنهاد شده است.
نتيجه گيري: نتيجه به دست آمده در اين مقاله بالاتر از همپوشاني 0.4 است که به عنوان يک سطح قابل قبول براي بخش بندي توده ها در تصاوير
ABUS شناخته مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 102
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی