برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تاثير فعاليت ورزشي اكسنتريك تا سر حد خستگي بر شاخصهاي سيستم ايمني زنان ورزشكار

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

تاکنون نتايج پژوهشهاي مختلف در مورد آثار ورزش بر سيستم ايمني، بحث انگيز بوده است. اگر چه بسياري از محققين اعتقاد دارند که بطور کلي تمرينات ملايم و سبک احتمالا باعث افزايش عملکرد جنبه هايي از سيستم ايمني مي شود، اما تمريناتي که تا سرحد خستگي انجام شوند و براي فرد طاقت فرسا باشند، ممکن است به آسيب پاسخهاي سيستم ايمني منجر شده و آسيب پذيري ورزشکار نسبت به التهاب حاد و مزمن در توده عضلاني، بيشتر گردد.

هدف از اين پژوهش بررسي تاثير فعاليت ورزشي اکسنتريک بر زيرگروههاي لنفوسيتي T و انترلوکين 6 در زنان ورزشکار مي باشد. در اين تحقيق 24 دانشجو در دو گروه تجربي و شاهد مورد بررسي قرار گرفتند. گروه تجربي شامل 12 دانشجوي زن ورزشکار با ميانگين سن 0.75 ± 21سال، وزن ±5.34 57 کيلوگرم و قد2.71 162± سانتي متر بود. گروه شاهد شامل 12 دانشجوي زن غير ورزشکار با همان حدود مشخصات بود.

آزمودني ها فعاليت ورزشي اکسنتريک را مشابه روش تست استاندارد Ellestad در مدت زمان 13 دقيقه با گام برداشتن در جهت عکس حرکت نوارگردان (Thread mill) تا سر حد خستگي اجرا کردند. نمونه هاي خون در زمانهاي قبل از ورزش، بلافاصله پس از ورزش، 1 و 2 ساعت پس از ورزش جمع آوري گرديد. زيرگروه هاي لنفوسيتي T شامل: CD3+ و CD4+، CD8+ و سلولهاي (CD56+)NK به روش فلوسيتومتري و ميزان کمي انترلوکين 6 به روش اليزا، ارزيابي شد.

شمارش گلبولهاي سفيد افزايش معني داري را بلافاصله پس از ورزش نشان داد. تعداد مطلق CD3+، CD4+، CD8+ و سلولهاي (CD56+)NK پس از قطع تمرين افزايش معني داري يافت که پس از يک ساعت قطع تمرين، به نصف زمان استراحت کاهش يافت. ميزان انترلوکين 6 پس از ورزش افزايش نشان داد. همچنين ميزان CPK و LDH بلافاصله پس از قطع فعاليت افزايش معني داري را نشان داد که يک ساعت پس از قطع تمرين به سطح طبيعي بازگشت.

نتايج حاصل حاکي از آن است که تمرينات سنگين و کوتاه مدت مي تواند اثرات تضعيف کنندگي موقت بر سيستم ايمني داشته باشد که در صورت تکرار در دراز مدت احتمالا باعث تضعيف سيستم ايمني نسبت به عوامل بيماري زا مي شود. چنين ورزشکاراني احتمالا نسبت به بيماري هاي عفوني از حساسيت بيشتري نسبت به افراد غير ورزشکار برخوردار خواهند شد. از طرفي اين تمرينات سنگين با تخريب بافت عضله از طريق توسعه درد، کوفتگي و التهاب به طور غير مستقيم نيز باعث تضعيف سيستم ايمني مي گردد.

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 230
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی