برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

طيف بيماري هاي پوستي در مناطق روستايي شهرستان همدان در سال 1380

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* همدان، بیمارستان سینا، بخش پوست، دانشگاه علوم پزشکی همدان
 
چکیده: 

زمينه و هدف: بيماري هاي پوستي يکي از مشکلات رايج بيماراني است که روزانه به پزشکان مراجعه مي کنند. ليکن تحقيق هاي اپيدميولوژيک که ميزان اين بيماري ها را در نقاط مختلف کشور نشان دهد و الگوي انتشار اين بيماري ها را تعيين کند بسيار اندک بوده و آگاهي ما در اين زمينه ناقص است. هدف از انجام اين مطالعه، تعيين ميزان انتشار و نوع بيماري هاي پوستي در مناطق روستايي شهرستان همدان در سال 1380 بوده است.

روش اجرا: اين پژوهش به روش تصادفي خوشه اي بر روي 9450 نفر از افراد ساکن در روستاهاي همدان انجام گرفته است. تمامي افراد توسط پزشک همگن، مورد معاينه پوستي قرار گرفتند و براي تشخيص دقيق تر نمونه برداري از ضايعه هاي مشکوک شد. نتايج معاينه ي هر بيمار در فرم مربوط وارد شد و در پايان مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت.

يافته ها: شايع ترين بيماري هاي پوستي در اين منطقه به ترتيب پيتيريازيس آلبا 21 درصد، ملاسما 18.5 درصد، درماتيت ها 16.5 درصد، اختلال هاي ناخني 13 درصد و آکنه 11.7 درصد بود. هم چنين سر و گردن با 66% موارد، شايع ترين محل انتشار ضايعه هاي پوستي بود. 58.3 درصد بيماران، مرد و 41.7 درصد زن بودند و طيف سني آن ها از 1 تا 75 سال بود.

نتيجه گيري: اين تحقيق نشان داد که شيوع و الگوي انتشار بيماري هاي پوستي در همدان با ساير نقاط دنيا متفاوت است. به خاطر فقدان پژوهش هاي مشابه در ساير نقاط کشور، چنين تحقيق هايي ضروري به نظر مي رسد. در ضمن با آموزش هاي لازم به مردم مي توان باعث کاهش شدت و دوره اين بيماري ها شد و هزينه هاي مربوط را تقليل داد و ارتقا سطح سلامت مردم را فراهم آورد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 108
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی