برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي فراواني انگل هاي روده اي همراه با علایم و نشانه هاي باليني در بيماران مراجعه كننده به مراكز بهداشتي درماني شهر همدان در طي سالهاي 78-1377

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه انگل شناسی و قارچ شناسی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی همدان
 
چکیده: 

شهر همدان منطقه اي اندميک براي برخي از انگل هاي بيماريزاي روده اي مانند آسکاريس و ژيارديا مي باشد. هدف از اين مطالعه تعيين فراواني انگل هاي روده اي و علائم گوارشي در بين آن دسته از بيماراني بوده است که در طي سال هاي 78-77 به مراکز درماني شهر همدان مراجعه کرده اند و توسط پزشکان مورد معاينه قرار گرفته اند و احتمال داده شده است که آلودگي انگلي داشته باشند.
با ارجاع بيماران توسط پزشکان به آزمايشگاه تحقيقات انگل شناسي دانشکده پزشکي همدان ضمن درج مشخصات آنها در پرسشنامه هايي که تهيه شده بود، نمونه مدفوع آنها با روش تغليظ (فرمل - اتر) و در صورت نياز با رنگ آميزي مورد آزمايش قرار مي گرفت و نتيجه به پزشکان معالج جهت ادامه درمان گزارش مي شد.
مشاهدات نشان داد، 22.9% و 20.2% بيماران به ترتيب به انگل هاي بيماريزاي کرمي و تک ياخته اي آلوده بوده اند و در کل 42.6% بيماران حداقل به يک انگل بيماريزا مبتلا بودند. بيشترين موارد آلودگي مربوط به ژيارديا لامبليا با (19.3%) ديده شد. شايعترين علائمي که مشاهده شد، مربوط به اسهال (46.5%)، تهوع (45.4%)، درد شکم (37.4%) و استفراغ (36.8%) بود. بيشترين علامتي که در مبتلايان به ژيارديا و آسکاريس ملاحظه گرديد به ترتيب عبارت بودند از درد شکم (64.7%) و استفراغ (57.1%).
نتيجه نهایی اينکه در بين جمعيت بيمار تحت مطالعه که مبتلا به ناراحتي گوارشي بوده اند شيوع انگل هاي بيماريزاي روده اي نسبتا بالا مي باشد (42.6%). علائم اصلي که در بيماران مشاهده شد همانند علائمي هستند که در آلودگي به عوامل انگلي روده معمولا ديده مي شود و ضمنا برخي از بيماريهاي غير انگلي نيز مي توانند علائمي مشابه انگل هاي روده اي را ايجاد نمايند. توصيه مي شود پزشکان با مشاهده اين گونه بيماران حتما آزمايش مدفوع را به لحاظ بررسي وضعيت آلودگي انگلي در نظر بگيرند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 247
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی