برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1396 , دوره  15 , شماره  46 ; از صفحه 117 تا صفحه 132 .
 
عنوان مقاله: 

مدل سازي پراکنش گونه هاي گياهي حفاظتي و با ارزش در منطقه توريستي پلور با استفاده از مدل خطي تعميم يافته (GLM) و مدل جمعي تعميم يافته (GAM)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده منابع طبیعی، دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری
 
چکیده: 
مدل هاي پيش بيني پراکنش جغرافيايي گونه هاي گياهي از مدل ها استاتيک و احتمالي هستند و روابط رياضي حاکم بر توزيع جغرافيايي يک گونه معين را با محيط فعلي آنها و عوامل مهم محيطي موثر بر پراکنش گونه ها مشخص مي کنند. هدف تحقيق حاضر کارايي مدل خطي تعميم يافته (GLM) و مدل جمعي تعميم يافته (GAM) و مقايسه آنها در تعيين روابط بين پوشش گياهي و عوامل محيطي در منطقه توريستي پلور است. نمونه برداري با روش طبقه بندي-تصادفي مساوي صورت گرفت. پنج گونه غالب شناسايي شده در منطقه عبارتند از Astragalus ochrodeucus، Ferula gumosa، Thymus kotschyanus، Onobrychis Cornata و Agropyron Sp. عوامل محيطي مورد مطالعه شامل عوامل خاکي (13 مورد)، عوامل توپوگرافي (3 مورد) و عوامل اقليمي (3 مورد) بودند. همه آناليز ها در بسته Presence - Absence و GRASP در نرم افزار R انجام شد. براي بررسي ارزيابي مدل ها از روش Ten-fold در بسته (caret) استفاده گرديد. همچنين براي ارزيابي عملکرد پيش بيني مدل از ضرايب آماري AUC، AIC، RMSE و R2 استفاده شد. نتايج نشان داد که بالاترين R2 در مدل GLM مربوط به حضور گونه Agropyron Sp به ميزان 0.98 بوده است. کمترين RMSE و AIC نيز به ترتيب با ميزان 0.29 و 12 مربوط به گونه Astragalus ochrodeucus بود. در مدل GAM نيز بالاترين R2 به گونه Thymus kotschyanus به ميزان 0.88 تعلق داشت. همچنين کمترين RMSE و AIC مربوط به گونه هاي Astragalus ochrodeucus و Ferula gumosa به ميزان 0.22 و 18.12 بودند. هم چنين بالاترين AUC در مدل GLM به گونه Onobrychis Cornata و در مدل GAM به گونه Agropyron Sp به ميزان 0.86 تعلق داشتند. با توجه به ارزش حفاظتي و با ارزش گونه هاي گياهي مورد مطالعه از نتايج اين مدل ها مي توان در برنامه هاي حفاظتي و اصلاحي منطقه توريستي استفاده کرد.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

جعفریان، ز.، و کارگر، م. (1396). مدل سازی پراکنش گونه های گیاهی حفاظتی و با ارزش در منطقه توریستی پلور با استفاده از مدل خطی تعمیم یافته (GLM) و مدل جمعی تعمیم یافته (GAM). جغرافیا و توسعه, 15(46), 117-132. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=298323Vancouver : کپی

جعفریان زینب، کارگر منصوره. مدل سازی پراکنش گونه های گیاهی حفاظتی و با ارزش در منطقه توریستی پلور با استفاده از مدل خطی تعمیم یافته (GLM) و مدل جمعی تعمیم یافته (GAM). جغرافیا و توسعه. 1396 [cited 2021December07];15(46):117-132. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=298323IEEE : کپی

جعفریان، ز.، کارگر، م.، 1396. مدل سازی پراکنش گونه های گیاهی حفاظتی و با ارزش در منطقه توریستی پلور با استفاده از مدل خطی تعمیم یافته (GLM) و مدل جمعی تعمیم یافته (GAM). جغرافیا و توسعه, [online] 15(46), pp.117-132. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=298323. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 390 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی