برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1395 , دوره  69 , شماره  1 ; از صفحه 187 تا صفحه 199 .
 
عنوان مقاله: 

استفاده از روش تجزيه و تحليل چشم انداز به منظور ارزيابي کارکرد اکولوژيکي قطعات گياهي در تيمارهاي مديريتي مرتع داري (مطالعه موردي: مراتع کجور نوشهر)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه مرتع داری، دانشکده منابع طبیعی، دانشگاه تربیت مدرس
 
چکیده: 

ارزيابي خصوصيات اکولوژيکي مراتع به عنوان يک عامل مهم در بررسي و پايش اثرات اقدامات مديريتي مختلف و تعيين پايداري اکوسيستمي آنها مطرح است که نياز به ابزارهايي براي کمي سازي و ارائه معياري منطقي براي مقايسه مديريت هاي مختلف دارد. براي اين منظور، روش تجزيه و تحليل چشم انداز (LFA) قادر است بطور مناسبي وضعيت ساختاري و عملکردي مرتع را با احتساب شاخص هاي اساسي و ساده به صورت کمي نمايش دهد و مبنايي براي انتخاب مديريت هاي بهينه و پايدار ارائه کند. در اين مطالعه باتوجه به اينکه در منطقه کجور نوشهر اقسام متفاوتي از مديريت مراتع ازجمله قرق، چرا، شخم و مرتع کاري در شرايط تقريبا يکساني به لحاظ خصوصيات تيپ هاي گياهي، جانوري، خاکشناسي، زمين شناسي و اقليمي وجود دارد. نتايج مطالعه حکايت از آن دارد که قرق در اغلب ويژگي هاي ساختاري و عملکردي بطور معناداري (P<0.05) مطلوب تر از ساير مديريت ها بوده است و پس از آن مرتع کاري عملکرد مناسبي داشته اند. اين در حاليست که مراتع شخم خورده هم از لحاظ ويژگي هاي ساختاري و هم از لحاظ ويژگي هاي عملکردي بطور معناداري (P<0.05) داراي وضعيتي نامطلوب بوده اند. بنابراين قرق مي تواند به عنوان گزينه مناسبي در حفاظت از منابع مرتعي اين منطقه باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
Cite:
APA : کپی

محبی، ث.، و دیانتی تیلکی، ق.، و عابدی، م. (1395). استفاده از روش تجزیه و تحلیل چشم انداز به منظور ارزیابی کارکرد اکولوژیکی قطعات گیاهی در تیمارهای مدیریتی مرتع داری (مطالعه موردی: مراتع کجور نوشهر). مرتع و آبخیزداری (منابع طبیعی ایران), 69(1), 187-199. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=297947Vancouver : کپی

محبی ثنا، دیانتی تیلکی قاسمعلی، عابدی مهدی. استفاده از روش تجزیه و تحلیل چشم انداز به منظور ارزیابی کارکرد اکولوژیکی قطعات گیاهی در تیمارهای مدیریتی مرتع داری (مطالعه موردی: مراتع کجور نوشهر). مرتع و آبخیزداری (منابع طبیعی ایران). 1395 [cited 2021April20];69(1):187-199. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=297947IEEE : کپی

محبی، ث.، دیانتی تیلکی، ق.، عابدی، م.، 1395. استفاده از روش تجزیه و تحلیل چشم انداز به منظور ارزیابی کارکرد اکولوژیکی قطعات گیاهی در تیمارهای مدیریتی مرتع داری (مطالعه موردی: مراتع کجور نوشهر). مرتع و آبخیزداری (منابع طبیعی ایران), [online] 69(1), pp.187-199. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=297947. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 33 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی