برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
مرداد 1396 , دوره  20 , شماره  5 ; از صفحه 24 تا صفحه 29 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي تاثير استفاده از مولتي مدياي آموزشي بر ميزان اضطراب قبل از سزارين

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده پیراپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، بوشهر، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: اغلب بيماران درجاتي از اضطراب را قبل از اعمال جراحي تجربه مي کنند که افزايش آن موجب بروز عوارضي در آنها مي شود. مطالعه حاضر با هدف تعيين تاثير استفاده از مولتي مدياي آموزشي بر ميزان اضطراب قبل از عمل در بيماران تحت عمل سزارين در دانشگاه علوم پزشکي بوشهر انجام شد.
روش کار: اين مطالعه کارآزمايي باليني يک سوکور در سال 1393 بر روي 162 نفر از بيماران 50-16 ساله مراجعه کننده به بيمارستان هاي آموزشي بوشهر که جهت انجام عمل جراحي سزارين الکتيو مراجعه کرده بودند، انجام شد. افراد در دو گروه آزمون و کنترل قرار گرفتند. به گروه آزمون در شب قبل از عمل يک لوح فشرده (حاوي فيلم آموزشي مرتبط با عمل جراعي و انواع بيهوشي) با فرمت
VCD داده شد و توسط پژوهشگر به نمايش گذاشته شد. براي گروه کنترل مداخله اي صورت نگرفت. جهت تعيين ميزان اضطراب از پرسشنامه سنجش اضطراب قبل از عمل آمستردام استفاده شد. تجزيه و تحليل داده ها با استفاده از نرم افزار آماري SPSS (نسخه 19) و آزمون هاي تي تست و آنووا انجام شد. ميزان p کمتر از 0.05 معنادار در نظر گرفته شد.
يافته ها: نمره اضطراب کل در گروه کنترل
21.92±4.99 و در گروه آزمون 17.44±5.88 بود که تفاوت مشاهده شده از نظر آماري معنادار بود (p<0.05). بين نمره اضطراب کل در هر دو گروه مورد و شاهد و مشخصات فردي نمونه ها ارتباط آماري معني داري مشاهده نشد (p>0.05).
نتيجه گيري: استفاده از مولتي مدياي آموزشي براي کاهش اضطراب بيماران قبل از عمل جراحي سزارين موثر مي باشد، لذا پيشنهاد مي گردد براي بيماران قبل از عمل جراحي استفاده گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 255
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی