برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
خرداد 1396 , دوره  20 , شماره  3 ; از صفحه 29 تا صفحه 39 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي مقايسه اي درصد موفقيت درماني شياف واژينال فيتوواژکس و قرص خوراکي مترونيدازول در زنان مبتلا به واژينوز باکتريال

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مشهد، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: واژينوز باکتريال شايع ترين علت واژينيت است که به تنهايي مسوول 50% تمام موارد واژينيت مي باشد. مترونيدازول خط اول درمان محسوب مي شود، اما سرطان زايي و مقاومت به مترونيدازول گزارش شده است. با توجه به اثرات آنتي باکتريال گياهان دارويي از جمله سياه دانه بر عليه ميکروب ها و قارچ ها، مطالعه حاضر با هدف مقايسه درصد موفقيت درماني شياف واژينال سياه دانه (با نام تجاري فيتوواژکس) و قرص خوراکي مترونيدازول در زنان مبتلا به واژينوز باکتريال انجام شد.
روش کار: اين مطالعه کارآزمايي باليني تصادفي سه سوکور در سال 95-1394 بر روي 57 بيمار مبتلا به واژينوز باکتريال مراجعه کننده به مراکز بهداشتي درماني تحت پوشش مرکز بهداشت شماره 2 مشهد انجام شد. واحد هاي پژوهش به صورت تصادفي به دو گروه مداخله و کنترل تقسيم شدند. به افراد گروه مداخله شياف واژينال فيتوواژکس 1% يک بار در روز و قرص خوراکي پلاسبو دو بار در روز به مدت 7 روز و به افراد گروه کنترل قرص خوراکي مترونيدازول 250 ميلي گرمي دو بار در روز و شياف واژينال پلاسبو يک بار در روز به مدت 7 روز داده شد. 10-7 روز پس از اتمام درمان، موفقيت درمان در هر دو گروه با استفاده از معيارهاي باليني آمسل بررسي شد. تجزيه و تحليل داده ها با استفاده از نرم افزار آماري
SPSS (نسخه 16) و آزمون هاي تي مستقل، کاي اسکوئر، دقيق فيشر و مک نمار انجام شد. ميزان p کمتر از 0.05 معني دار در نظر گرفته شد.
يافته ها: در اين مطالعه درصد موفقيت درماني واژينوز باکتريال در زنان گروه شياف واژينال فيتوواژکس
%74.2 و گروه قرص خوراکي مترونيدازول %69.2 بود که از نظر آماري تفاوت معني داري وجود نداشت (p>0.05).
نتيجه گيري: شياف واژينال فيتوواژکس به اندازه قرص خوراکي مترونيدازول در درمان علائم و نشانه هاي واژينوز باکتريال موثر است و مي تواند گزينه مناسبي جهت درمان واژينوز باکتريال باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 211
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی