برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مروري يکپارچه بر کاربرد مدل خودمراقبتي اورم در ايران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* کمیته تحقیقات دانشجویی، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی تبریز، تبریز، ایران
 
چکیده: 

پيش زمينه و هدف: خودمراقبتي يکي از مفاهيم پايه و اساسي در مراقبت پرستاري بوده و برآيندهاي مطلوبي را در تامين، حفظ و ارتقاء سلامتي افراد در پي دارد. مدل اورم يکي از مدل هايي است که بيمار را در مراقبت مشارکت مي دهد و بر خودمراقبتي تاکيد دارد. هدف از مطالعه حاضر بررسي مطالعات مختلف به صورت مرور يکپارچه و واکاوي کاربرد مدل خودمراقبتي اورم در ايران مي باشد.
مواد و روش ها: مطالعه حاضر از نوع مروري يکپارچه بود که در آن کليدواژه هاي اورم، مدل اورم، خودمراقبتي، مدل/تئوري/چارچوب خودمراقبتي (و معادل انگليسي آن ها) در پايگاه هاي داده اي
Elsevier، Web of Sciences، Scopus، PubMed، ProQuest، CINAHL، Google Scholar، Ovid، SID، IranDoc، IranMedex و Magiran مورد جستجو گرفت. نتيجه جستجوي جامع اوليه شامل 28384 مقاله در کل پايگاه هاي داده اي بود که با اعمال فيلترينگ، معيارهاي ورود/ خروج و مرور نقادانه با استفاده از چک ليست کانسورت، نهايتا تعداد 24 مقاله انتخاب گرديد.
يافته ها: از ميان 24 مطالعه موردبررسي، 7 مقاله در مجلات خارجي و 17 مقاله در مجلات داخلي به چاپ رسيده بودند. تمامي مقالات، مطالعات اصيل پژوهشي و مداخله اي بودند که ازنظر نوع، يک مورد تجربي، 11 مورد نيمه تجربي، 11 مورد کارآزمايي باليني و يک مورد نيز کارآزمايي در عرصه بود. همچنين در تمامي مقالات، پژوهشگران از طرح پيش آزمون و پس آزمون بهره گرفته بودند. نتايج مستخرج از مقالات، در 3 حوزه اصلي شامل «نوع مداخله انجام شده»، «پيامد حاصل» و «جامعه موردمطالعه» مي باشد.
بحث و نتيجه گيري: با توجه به نتايج به نظر مي رسد که همچنان مشکلات بسياري در مراقبت از بيمار و خودمراقبتي بعد از ترخيص وجود دارد، با توجه به ديدگاه مثبت و خوش بينانه مدل خودمراقبتي اورم نسبت به مشارکت بيماران در امر مراقبت خودشان که با ارزش هاي اجتماعي معاصر جامعه ايران هم راستا مي باشد و با توجه به نقش پررنگ پرستار در ارائه مستقيم خدمات مراقبت سلامت در 2 سيستم جبراني نسبي و کامل، به نظر مي رسد اين مفاهيم نياز به بررسي دقيق تر و عميق تر داشته تا مسوولين و متصديان حوزه آموزش پرستاري با تهيه و تنظيم دستورالعمل هاي باليني مدون و بومي و افزايش آگاهي پرستاران نسبت به مدل خودمراقبتي اورم، اقدام به ترجمان دانش نظري در عمل نمايند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

ولی زاده، س.، و سهیلی، ا.، و مقبلی، گ.، و علی افسری ممقانی، ا. (1396). مروری یکپارچه بر کاربرد مدل خودمراقبتی اورم در ایران. مجله دانشکده پرستاری و مامایی ارومیه, 15(4 (پی در پی 93)), 313-328. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=296888Vancouver : کپی

ولی زاده سوسن، سهیلی امین، مقبلی گلشن، علی افسری ممقانی ابراهیم. مروری یکپارچه بر کاربرد مدل خودمراقبتی اورم در ایران. مجله دانشکده پرستاری و مامایی ارومیه. 1396 [cited 2021September18];15(4 (پی در پی 93)):313-328. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=296888IEEE : کپی

ولی زاده، س.، سهیلی، ا.، مقبلی، گ.، علی افسری ممقانی، ا.، 1396. مروری یکپارچه بر کاربرد مدل خودمراقبتی اورم در ایران. مجله دانشکده پرستاری و مامایی ارومیه, [online] 15(4 (پی در پی 93)), pp.313-328. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=296888. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 752 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی