برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي ميزان تاثير بهره گيري از راهکارهاي غيرسازه اي در بهبود عملکرد بهره برداري کانال اصلي آبياري تحت نوسان هاي جريان ورودي (مطالعه موردي کانال اصلي شبکه رودشت حوضه زاينده رود)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه مهندسی آب، پردیس ابوریحان، دانشگاه تهران، تهران، ایران
 
چکیده: 

بهبود مديريت بهره برداري کانال اصلي شبکه هاي آبياري به منظورتوزيع عادلانه آب کشاورزي در کانال هاي درجه دو
ضروري است. در اين تحقيق، به راهکارهاي صرفا غيرسازه اي به منظور بهبود وضعيت کنوني بهره برداري کانال اصلي آبياري پرداخته شده است که با مشکل نوسان هاي جريان ورودي روبه روست. در اين باره و بر اساس قابليت عملياتي شدن در
بهره برداري کانال اصلي، چهار راهکار به ترتيب با تاکيد بر شرايط قابل پيش بيني نوسان هاي ورودي، شرايط غير قابل پيش بيني، امکان نوبت بندي تحويل آب به بالادست و پايين دست کانال اصلي و کاهش مدت زمان آبگيري با افزايش ناگهاني دبي ورودي در سراب کانال پيشنهاد شده است. ميزان تاثير هر يک از راهکارهاي غيرسازه اي گفته شده در بهره برداري کانال اصلي، با بهره گيري از مدل رياضي تهيه شده در کانال اصلي شبکه آبياري رودشت در شبيه ساز هيدروديناميک ICSS، با استفاده از شاخص هاي ارزيابي عملکرد بررسي شد. نتايج بررسي ها حاکي از بهبود موثرتر بهره برداري کانال اصلي با استفاده از راهکارهاي سوم و چهارم است به طوري که با اجراي آنها، حداکثر خطا در دبي تحويلي، کفايت تحويل و عدالت توزيع بين آب بران پايين دست کانال اصلي و بالادستي ها، به طور متوسط براي تمام آبگيرهاي واقع شده در کانال به ترتيب به ميزان 25، 18 و 17 درصد بهبود يافته است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 101
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی