برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1394 , دوره  38 , شماره  4 ; از صفحه 63 تا صفحه 73 .
 
عنوان مقاله: 

برنامه ريزي آبياري ذرت تابستانه تحت دونوع آبياري سطحي و باراني با استفاده از شاخص CWSI درشرايط اقليمي اهواز

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده مهندسی علوم آب، دانشگاه شهید چمران اهواز
 
چکیده: 

استفاده از دماي پوشش سبز براي برنامه ريزي آبياري گياهان يکي از روش هايي است که مورد توجه محققين قرار گرفته است. در اين روش شاخص هاي متعددي ارائه شده است که از بين آن ها مي توان به شاخص تنش آبي گياه به روش ايدسو اشاره کرد.
به منظور برنامه ريزي آبياري ذرت تابستانه در شرايط اقليمي اهواز با استفاده از دماي پوشش سبز، در سال زراعي 93-1392 تحقيقي در مزرعه تحقيقاتي دانشکده مهندسي علوم آب دانشگاه شهيد چمران اهواز تحت دو نوع آبياري باراني (کلاسيک ثابت با آبپاش متحرک) و آبياري سطحي (جويچه اي) با پنج تيمارشوري (
S1، S2، S3، S4 و (S5 در سه تکرار انجام گرفت. براين اساس مقدار شاخص تنش آبي گياه براي آبياري باراني در شهريور و مهرماه به ترتيب 0.14 و0.18  و مقدار اين شاخص براي آبياري سطحي در شهريور  0.14و در مهرماه  0.15برآورد شد. معادله خط مبناي پاييني تنش محاسبه شده در آبياري باراني و سطحي گوياي تنش آبي کمتر در آبياري سطحي به علت پايين بودن خط مبناي پاييني آن نسبت به آبياري باراني بود. البته اين گفته بدين معني نمي باشد که در آبياري باراني گياه تحت تنش بوده است بلکه مقادير شاخص تنش آبي اين دو نوع آبياري نشان دهنده شرايط بدون تنش در هر دو نوع آبياري مي باشد. با استفاده از داده هاي اندازه گيري شده، براي برنامه ريزي آبياري باراني و سطحي گياه ذرت در شهريور و مهرماه روابطي تعيين و با استفاده از آن ها و مقايسه اختلاف دماي برگ و دماي هواي اندازه گيري شده با اختلاف دماي برگ و دماي هواي مجاز محاسبه شده مي توان زمان آبياري را تشخيص داد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 137
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی