برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1395 , دوره  3 , شماره  4 ; از صفحه 46 تا صفحه 52 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي ميزان آمادگي مجتمع آموزشي دانشگاه علوم پزشکي همدان در مواجهه با شرايط اضطراري با استفاده از راهنماي ISO 22399: 2003 و ارايه راهکارهاي بهبود آمادگي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه مهندسی بهداشت حرفه‌ای، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی همدان، همدان، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: بروز شرايط اضطراري مي تواند اثرات جبران ناپذيري به سازمان ها وارد نمايد. چنين پيامدهايي در يک محيط دانشگاهي که تجمعي از سرمايه هاي علمي کشور حضور دارند مي توانند شديدتر شود. معمولا محيط هاي دانشگاهي به دليل ماهيت غيرصنعتي که دارند کمتر به موضوعاتي مانند آمادگي و طرحريزي در برابر شرايط اضطراري پرداخته اند. در اين مقاله سعي شده است که ميزان آمادگي مجتمع آموزشي دانشگاه علوم پزشکي همدان در برابر شرايط اضطراري احتمالي سنجيده شود.
روش کار: جهت تدوين چک ليست هاي ابتدايي از استاندارد ايزو 22399 استفاده شد. يک تيم مميزي تشکيل شده و مجتمع آموزشي دانشگاه علوم پزشکي را بر اساس پنج سرفصل اصلي: طرحريزي، منابع، ساختار سازماني، ارتباطات و شناسايي سناريوها مورد ارزيابي قرار داد. نحوه نمره دهي هم بر اساس يک مقدار عددي از 0 تا3 طراحي شد. اصول کلي مورد استفاده در نمونه برداري هم بر اساس جمع آوري شواهد و مقايسه آن با معيارهاي مميزي بود.
نتايج: وضعيت آمادگي مجتمع آموزشي دانشگاه علوم پزشکي همدان در برابر شرايط اضطراري در هيچ يک از سرفصل هاي اصلي مورد بررسي مناسب قلمداد نشده و حداقل نمره هم کسب نگرديد. کمترين نمره مربوط به شناسايي و ارزيابي سناريوها و بيشترين نمره هم به منابع موجود مربوط مي شد.
بحث: با توجه به نتايج کسب شده به نظر مي رسد که به طراحي و استقرار يک سيستم مديريت شرايط اضطراري، متناسب با محيط هاي دانشگاهي و آموزشي نياز باشد. عملي ترين پيشنهاد ممکن، استقرار چنين سيستمي بر اساس استانداردهاي مشابه در دسترس مي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 81
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی