برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1379 , دوره  8 , شماره  1 ; از صفحه 65 تا صفحه 72 .
 
عنوان مقاله: 

اثر ضد درد گياه Anacardium Occidental (قرص كمر) در موش سوري

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

با توجه به اینکه داروهای ضد درد موجود (داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی NSAIDs و اوپیوئیدها) دارای عوارض جانبی می باشند لذا تحقیق برای یافتن داروهای ضد درد جدید امری ضروری است. بر اساس بررسیهای انجام شده در طب سنتی، گیاه قرص کمر (Anacardium Occidental) از مواردی است که مدارکی دال بر کاربرد آن به عنوان ضد درد وجود دارد. لذا در این مطالعه اثر ضد دردی عصاره گیاه مذکور به دو روش Tail Flick و فرمالین مورد ارزیابی قرار گرفت.

هسته میوه برای عصاره گیری مورد استفاده قرار گرفت. عصاره گیری به دو روش پرکولاسیون و سوکسیله انجام شد. و موشهای سوری نر سفید کوچک (albino) به وزن 30-20 گرم و سن 6-4 هفته در گروههای 7 تایی استفاده شدند. عصاره متانولی حاصل از روش سوکسیله با دوزهای مختلف 50 و 75 و 100 و 200 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن موش و عصاره متانولی حاصل از روش پرکولاسیون با دوز mg/kg 200 به میزان 0.1ml/10g از طریق داخل صفاقی (IP) به موشهای تحت آزمایش تزریق شد و به گروههای کنترل سرم فیزیولوژی با دوز 10ml/kg و ASA با دوز 300mg/kg و مورفین با دوز 2.5mg/kg تزریق شد. سپس با استفاده از روش Tail-flick اثر ضد دردی گیاه به مدت 120 دقیقه در زمانهای 0 و 15 و 30 و 45 و 60 و 90 و 120 دقیقه پس از تزریق عصاره اندازه گیری و با استفاده از فرمول درصد اندکس ضد دردی (AI%) محاسبه و بصورت (Mean ± SEM) ارائه گردیده است. در نهایت نتایج به روش آنالیز واریانس (ANOVA) و متعاقب آن Newman keuls بین گروههایی که غلظتهای مختلف عصاره و یا حامل را دریافت کرده بودند مورد مقایسه قرار گرفت. نتایج بدست آمده نشان داد که عصاره گیاه مذکور اثر ضد دردی دارد و بیشترین اثر ضد دردی مربوط به دوز mg/kg ۲۰۰ با اندکس ضد دردی حدود 90 درصد، می باشد و همچنین اثر ضد دردی عصاره پرکولاسیون نسبت به سوکسیله بیشتر بوده که در دقیقه 45 (P<0.05) معنی دار است. سپس اثر ضد دردی عصاره میوه گیاه به روش تست فرمالین در موش سوری مورد بررسی قرار گرفت برای این منظور عصاره گیاهی به روش پرکولاسیون با دوز ۲۰۰mg/kg به صورت داخل صفاقی تزریق گردید. مشاهدات حاصل از انجام این آزمایش نشان می دهد که دوز انتخابی 200mg/kg اثر ضد دردی مناسبی را نشان می دهد. اثر ضد دردی عصاره مذکور با مورفین 2.5mg/kg و ASA mg/kg 300 در دو روش Tail-Flick و فرمالین تفاوت معنی داری داشت. بدین معنی که در هر دو روش عصاره گیاه قرص کمر اثر ضد دردی بیشتری نسبت به ASA و مورفین نشان داد (P<0.01).

تزریق نالوکسان 4mg/kg قبل از عصاره باعث کاهش اثر ضد دردی عصاره (P<0.05) گردید. لذا احتمالا گیرنده های اوپیوئیدی در اثر ضد دردی عصاره دخیلند.

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

حیدری، م.، و سپهری، غ.، و اسدی پور، ع.، و کریمیان، ژ. (1379). اثر ضد درد گیاه Anacardium Occidental (قرص کمر) در موش سوری . مجله دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید صدوقی یزد, 8(1), 65-72. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=29195Vancouver : کپی

حیدری محمودرضا، سپهری غلامرضا، اسدی پور علی، کریمیان ژاله. اثر ضد درد گیاه Anacardium Occidental (قرص کمر) در موش سوری . مجله دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید صدوقی یزد. 1379 [cited 2021September27];8(1):65-72. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=29195IEEE : کپی

حیدری، م.، سپهری، غ.، اسدی پور، ع.، کریمیان، ژ.، 1379. اثر ضد درد گیاه Anacardium Occidental (قرص کمر) در موش سوری . مجله دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید صدوقی یزد, [online] 8(1), pp.65-72. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=29195. 

 
بازدید یکساله 341 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی